Anasınıfı eğitimi alan çocukların erken okuryazarlık becerileri ile ev erken okuryazarlık düzeylerinin incelenmesi
Investigation of the early literacy skills and the home early literacy levels of children in kindergarten education
- Tez No: 722008
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU YALMAN POLATLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Kilis İlinde gerçekleştirilen ve anasınıfı eğitimi alan çocukların erken okuryazarlık becerileri ile ev erken okuryazarlık düzeylerinin incelendiği araştırmada, veri toplama araçları olarak erken okuryazarlık düzeyleri“Erken Okuryazarlık Testi (EROT)”ile“Ev Erken Okuryazarlık Ölçeği”uygulanmıştır. Araştırmaya 90 çocuk ve ailesi katılım sağlamıştır. Araştırma sonucunda işlev bilgisi (Ort. 6,67) ve harf bilgisi (Ort. 3,42) düzeylerinin kesme puanlarının üzerinde, alıcı dilde sözcük bilgisi (Ort. 10,42), ifade edici dilde sözcük bilgisi (Ort. 6,93), genel isimlendirme (Ort. 4,78), sesbilgisel farkındalık (Ort. 13,44), dinlediğini anlama (Ort. 3,01) ve genel EROT puan düzeylerinin (Ort. 48,36) kesme puanlarının altında olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In the study conducted in Kilis, in which the early literacy skills and home early literacy levels of children receiving kindergarten education were examined, the early literacy levels“Early Literacy Test (EROT)”and“Home Early Literacy Scale”were applied as data collection tools. 90 children and their families participated in the study. As a result of the research, the cut-off points of functional knowledge (Avg. 6.67) and letter knowledge (Avg. 3.42) were higher than that of receptive language vocabulary (Avg. 10.42), vocabulary in expressive language (Avg. 6.93). , general naming (Av. 4.78), phonological awareness (M. 13.44), listening comprehension (M. 3.01) and general EROT score levels (M. 48.36) are below the cut-off scores.