İpek Yolu'nda inanç turizmi: Türkiye'den Özbekistan'a
Faith tourism in the Sillk Road: From Turkey to Uzbekistan
  1. Tez No: 628771
  2. Yazar: SHERZOD NORBAEV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHARREM AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Orta Asya'dan geçen, Avrupa ve Asya arasında ticari bir köprü olan İpek Yolu; Çin'den başlayıp, Türkiye ve Akdeniz aracılığı ile Avrupa'ya kadar uzanan tarihi ve dünyaca ünlü bir ticaret yoludur. İpek Yolu, UNESCO tarafından 22 Haziran 2014 tarihin de kabul edilen Dünya Mirasıdır. Büyük İpek Yolu'nun neredeyse 20.000 kilometresi, Türklerin yerleşmiş olduğu bölgeyi kapsamaktadır. Uluslararası ticaretin ana damarı sayılan İpek Yolu'nun önemli bir hattı bulunan ve Bizans ile Çin'i bir araya getiren büyük ticaret yolu, en canlı dönemlerinde Türklerin gözetimindeydi. Orta Asya coğrafyasının kalbi olan Özbekistan tarihi Büyük İpek Yolu güzergâhında bulunmaktadır. Özbekistan, egemenliğini kazanmasından sonra turizm sektörünün geliştirilmesi açısından ciddi bir itibar kazanmıştır. Türk ve İslam mimarisinin en nadir eserlerine ev sahipliği yapan Özbekistan, son yıllarda inanç turizminin de yeni merkezlerinden biri haline gelmiştir. Özbekistan, dünyadaki en fazla tarihi esere sahip olan ilk on ülke arasındadır. Özbekistan'da tarihin izlerini görebileceğiniz 4.binden fazla eser bulunmaktadır. Doğal ve kültürel turistik varlıkların zenginliği açısından turizmin gelişimi için en uygun bölgedir. Ancak turizmin her geçen yıl gelişmekte olan bir ülke olmasına rağmen, dünya turizm pazarından yeterli düzeyde pay alamamaktadır. Bu ülkede dış turizmin gelişebilmesi için uygulanması gereken stratejilerden biri de halkın turizm konusunda bilinçlendirilmesidir. Halkta turizm bilincinin geliştirilmesi, hizmet kalitesinin yükseltilmesi, otel sayılarının arttırılması ve Özbekistan'daki tarihi ve kültürel mirasların korunması, tanıtımı yapılması ile dünya turizmindeki payı artabilecektir.
Özet (Çeviri)
The Silk Road, which passes through Central Asia and is a commercial bridge between Europe and Asia; starting from China to Europe via Turkey and the Mediterranean is extending the world-famous historic trade route. The Silk Road is a World Heritage Site that was accepted by UNESCO on 22 June 2014. Almost 20,000 kilometres of Silk Road cover the region where the Turks are located. Silk Road, which is considered as the main vein of international trade, has an important line and brings together China and Byzantium, and was under the supervision of the Turks in its liveliest periods. Uzbekistan, which is the heart of the Central Asian geography, is located on the Great Silk Road route. Uzbekistan has gained a serious reputation for the development of the tourism sector since its independence. Hosting the rarest sites of Turkish and Islamic architecture, Uzbekistan has become one of the new centers of faith tourism in recent years. Uzbekistan is among the top 10 countries with the most historical monuments in the world. There are more than 4,000 sites in Uzbekistan where you can see the traces of history. It is the most suitable region for the development of tourism in terms of the richness of natural and cultural touristic assets. However, although tourism is developing in the country every year, it is still not geting a sufficient place in the world tourism market. One of the strategies to be implemented in order to develop foreign tourism in this country is to raise the awareness of the public about tourism. Its share in world tourism can be increased by improving the awareness of the public, increasing the quality of service, increasing the number of hotels and protecting and promoting the historical and cultural heritage of Uzbekistan