Beşı̇ncı̇ sınıf öğrencı̇lerı̇nin okuma tutumları ve okuduğunu anlama becerı̇lerı̇nı̇n ı̇ncelenmesı̇
Examination of fifth grade students' reading attitudes and reading understanding skills
  1. Tez No: 722083
  2. Yazar: TUĞBA BOZOKLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİKE CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL AYVANSARAY ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Gerçekleştirdiğimiz araştırmanın amacı beşinci sınıfa devam eden ve olağan gelişim göstermekte olan öğrencilerin okuma tutumları ve okuduğunu anlama becerilerinin okul öncesi eğitim, cinsiyet, ders dışında okumaya ayrılan zaman, ebeveyn eğitim düzeyi, evde internetin kullanılma süresi değişkenleri bakımından incelenmesidir. Bu amaçla bilgi toplanmış ve araştırmanın amacına uygun bir şekilde elde edilen veriler incelenmiş, elde edilen bilgiler tablo olarak sunulmuştur. Araştırmada elverişli örneklem yöntemi kullanılmış ve araştırmanın evreni için İstanbul ilinde 5. Sınıfa giden öğrencilere erişim için Bahçelievler Ata Ortaokulu ve Sultangazi 75. Yıl Ortaokulu'na ulaşılmıştır. Örneklem grubu 5. Sınıfa devam eden 233 erkek ve 237 kız olmak üzere 470 öğrenciden oluşmaktadır. Anketler öğrencilere yüz yüze uygulanmıştır. Bu çalışmada araştırmanın amacına uygun olarak Kişisel Bilgi Formu, Okuduğunu anlama testi ve Okumaya Yönelik Tutum Ölçeği kullanılmıştır. SPSS kullanılarak gerçekleştirilen analizlerin sonucunda okuduğunu anlama ve okuma tutumu düzeylerinin cinsiyete göre farklılık göstermediği ve okul öncesi eğitim ile okuduğunu anlama ve okuma tutumu arasında anlamlı bir ilişki bulunmadığı belirlenmiştir. Ayrıca okuduğunu anlama ve okuma tutumu ve anne, baba eğitim durumu arasında da herhangi bir ilişki bulunmadığı görülmüştür. Araştırmanın sonucunda öğrencilerin okuduğunu anlama ve okuma tutumu puanlarının internet kullanım süresi arttıkça azaldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study we conducted is to examine the reading attitudes and reading comprehension skills of the students who continue to the fifth grade and show normal development, in terms of the variables of pre-school education, gender, time spent on reading outside the classroom, parental education level and duration of internet use at home. For this purpose, information was collected and the data obtained in accordance with the purpose of the research were examined and the obtained information was presented as a table. The convenient sampling method was used in the research and Bahçelievler Ata Secondary School and Sultangazi 75. Yıl Secondary School were reached to reach the 5th grade students in the province of Istanbul for the universe of the research. The sample group consists of 470 students, 233 boys and 237 girls, attending the 5th grade. Questionnaires were administered to students face to face. In this study, Personal Information Form, Reading Comprehension Test and Attitude towards Reading Scale were used in accordance with the purpose of the research. As a result of the analyses carried out using SPSS, it was determined that the levels of reading comprehension and reading attitude did not differ according to gender and there was no significant relationship between preschool education and reading comprehension and reading attitude. In addition, it was observed that there was no relationship between reading comprehension and reading attitude and education status of parents. As a result of the research, it was determined that the reading comprehension and reading attitude scores of the students decreased as the internet usage time increased.