Okuma becerileri dersine yönelik hazırlanan etkinliklerle yapılan öğretimin 5. sınıf öğrencilerinin okuduklarını anlama, okumaya yönelik tutum ve okuma motivasyonları üzerine etkisi
The impact of fifth grade students' understanding of reading, reading attitudes toward reading, and reading motivations with activities prepared for reading skills lesson
  1. Tez No: 531735
  2. Yazar: GÜLŞAH GENÇER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma okuma becerileri dersine yönelik hazırlanan etkinliklerle yapılan öğretimin ortaokul beşinci sınıf öğrencilerinin okuma tutumu, okuma motivasyonları ve okuduğunu anlama ve çözümleme becerilerine etkisini araştırmayı amaçlayan yarı deneysel bir araştırmadır. Bu amaç doğrultusunda Malatya ili Battalgazi ilçesinde yer alan ortaokul beşinci sınıf öğrencilerinden iki şubesi eşitlenmemiş gruplar ön test, son test kontrol gruplu deneysel desene uygun olarak belirlenmiş ve söz konusu gruplar deney ve kontrol grubu olarak adlandırılmıştır. Araştırmanın verileri farklı araştırmacılar tarafından geliştirilen ve kullanım izni alınan“Okuma Tutumu Ölçeği”,“Okuma Motivasyonu Ölçeği”ve“Okuduğunu Anlama ve Çözümleme Ölçeği”nden elde edilmiştir. Söz konusu veri toplama araçları iki gruba ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Ön test ve son test arasında geçen sürede araştırmacı tarafından hazırlanan okuma becerileri dersine yönelik etkinlikler, yine araştırmacı tarafından deney grubuna uygulanmıştır. Bu sürede kontrol grubuna herhangi bir uygulama yapılmamıştır. Elde edilen veriler SPSS 25 paket programı ile analiz edilmiştir. Yapılan analizler, etkinlik temelli işlenen okuma becerileri dersinin öğrencilerin okuma motivasyonlarında bir artış sağladığını ancak okumaya yönelik tutumları ve okuduğunu anlama ve çözümleme becerilerinde anlamlı bir fark yaratmadığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study is a quasi-experimental study aiming to investigate the effects of reading, reading, reading, reading motivation and reading comprehension skills on the reading skills of secondary school students. For this purpose, two groups of the fifth grade students of a secondary school in the Battalgazi district of Malatya province were determined as the experimental and control groups. The data of the study were obtained from "Reading Attitude Scale, Reading Motivation Scale and Reading Comprehension and Analysis Scale which were developed by different researchers. The data collection tools were applied as pre-test and post-test to two groups. In the period between the pre-test and the last test, the activities aimed at the reading skills course prepared by the researcher were applied to the experimental group by the researcher. In this period, no control was applied to the control group. The data were analyzed by SPSS 25 package program. The analyzes showed that the activity based reading skills course increased the students' reading motivation but did not make a significant difference in their reading attitudes and reading comprehension and analysis skills.