Güzel sanatlar lisesi öğrencilerinin bireysel çalgı eğitimi dersine yönelik tutumlarının incelenmesi
The analysis of attitudes of students of fine arts high school towards individual instrument lesson
  1. Tez No: 722101
  2. Yazar: NAZLISU ÖRS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM DÜZBASTILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu araştırma, Güzel Sanatlar Liselerinde yürütülmekte olan bireysel çalgı eğitimi dersine yönelik öğrenci tutumlarını inceleyebilmek için yapılmıştır. Bu bağlamda, öğrencilerin bireysel çalgı eğitimi dersine yönelik tutumlarının çeşitli demografik özelliklerine ve farklı değişkenlere göre değişiklik gösterme durumları incelenmiştir. Araştırmada Betimsel araştırmalardan Tarama (survey) modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2019-2020 eğitim-öğretim yılında Rize, Trabzon, Giresun ve Tokat Güzel Sanatlar Liseleri Müzik Bölümlerindeki farklı sınıf düzeylerinde öğrenim gören 208 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada, öğrencilerin demografik özelliklerini belirleyen Kişisel Bilgi Formu ve“Bireysel Çalgı Eğitimi Dersine Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılmıştır.“Bireysel Çalgı Eğitimi Dersine Yönelik Tutum Ölçeği”ve Kişisel Bilgi Formundan elde edilen veriler analiz edilerek tablolar halinde yorumlanmıştır. Araştırmanın sonucunda Güzel Sanatlar Liseleri müzik bölümü öğrencilerinin bireysel çalgı eğitimi dersine yönelik tutumlarının olumlu yönde olduğu saptanmıştır. Öğrencilerin bu derse yönelik tutumlarında değişkenlerin alt boyutlarına göre farklılıklar belirlenmiştir. Araştırma sonucunda araştırmayla ilgili ve ileride yapılacak araştırmalara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research is carried out for the aim of analysing the student attitutes towards the course of individual instrument playing education in Fine Arts High Schools. In this direction, the attitutes of students towards individual instrument playing has been analysed in terms of the situation of change depending on the demographic characteristics and different factors. In the research, the survey model is used among the descriptive researches. The research is composed of 208 students who are getting educaiton in various class levels in Department of Music in Rize, Trabzon, Giresun and Tokat Fine Arts High Schools in 2019 and 2020 academic years. In the research, the Personal Information Form which determines the demographic specifications of the students and“the Attitute Scale towards the Individual Instrument Education Lesson”is used. The data obtained from“The Attitues Scale towards the Individual Instrument Education Lesson”and the Personal Information Form are analysed and interpreted in the form of tables. At the enf of the analysis, it is determined that the attıtutes of Music Department students towards the individual instrument education lesson is positive. Differences are determined in the changeables in the attitutes of students in comparison with the sub-dimension. At the end of the research, suggestions are presented about the research and future researches that will carry out in the future.