İslam ve Türk ceza hukukunda akrabalığın suç ve cezalara etkisi
The effect of kindness on crimes and punishments in Islamic and Turkish criminal law
- Tez No: 722100
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Hazırlamış olduğumuz tezimizin konusu İslam hukukunda ve 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu'nda suçlu ile mağdurun birbirlerinin akrabaları olmaları durumunda aralarında var olan bu akrabalık ilişkisinin suç veya cezaya nasıl ve ne derecede etki ettiğinin araştırılmasıdır. Tezimiz giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde tezimizin amacı ve kaynakları konulara değinilmiştir. Birinci bölümde İslam ve Türk Ceza Hukuku'ndaki suç ve ceza kavramlarına ve bu kavramların unsurlarına yer verilmiştir. İkinci bölümde İslam hukukundaki had suçları ile kısas suçları ve cezaları hem basit şekilleri açısından hem de suçlu ile mağdurun birbirlerinin akrabaları olmaları açısından ele alınmıştır. Sonuç bölümünde ise ulaşılan bulgular değerlendirilerek çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of our thesis is to investigate how and to what extent this kinship relationship that exists between the offender and the victim in Islamic law and the Turkish Penal Code No. 5237 affects the crime or punishment if they are relatives of each other. Our thesis consists of an introduction and two parts. In the introduction part, subjects such as the purpose and sources of our thesis are mentioned. In the first chapter, the concepts of crime and punishment in Islamic and Turkish Criminal Law and the elements of these concepts are given. In the second part, hadd crimes and retaliation crimes and punishments in Islamic law are discussed both in terms of their simple forms and in terms of the fact that the offender and the victim are relatives of each other. In the conclusion part, the findings were evaluated and the study was concluded.