Tam tane kavuzsuz arpa ununun ekmek ve bisküvi yapımında kullanımı
The use of whole grain hulless barley flour in bread and biscuit making
  1. Tez No: 722110
  2. Yazar: EZGİ YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN DAĞLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Tez çalışmasında, yerli ıslah çeşitleri Yalın ve Özen tam tane kavuzsuz arpa unlarının ekmek ve bisküvi yapımında kullanım olanakları araştırılmıştır. Yalın ve Özen arpa örneklerinin fiziksel ve kimyasal özellikleri analiz edilmiş ve laboratuvar değirmeninde tam arpa unu olarak öğütüldükten sonra ekmek ve bisküvi formülasyonlarına üç farklı oranda (%10, %20 ve %30) ilave edilmiştir. Un örneklerinin fiziksel, kimyasal, fizikokimyasal ve reolojik özellikleri analiz edilmiştir. Yalın çeşidinin tane uzunluğu, bin tane ağırlığı, hektolitre ağırlığı, camsılık oranı, tane nem oranı, beyaz un verimi ve b* renk değeri Özen çeşidinden daha yüksek (p0,05) ve kül oranı (p>0,05) daha düşük belirlenmiştir. Ekmeklik ve bisküvilik buğday unlarında, tam arpa unu ilave oranı arttıkça örneklerin nem, kül, farinograf analizinde su absorbsiyonu ve ekstensograf analizinde oran değerleri artmış; yaş gluten, gluten indeks, sedimantasyon ve ekstensograf analizinde uzayabilirlik değerleri azalmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the possibilities of using whole grain flours of domestic hulless barley varieties Yalın and Özen were researched in bread and biscuit making. First, the physical and chemical properties of Yalın and Özen barley samples were analyzed and grains were grounded into flour using laboratory mills. After Yalın and Özen hulless barley flours were added to bread and biscuit formulations in three different percentages (10%, 20% and 30%). The physical, chemical, physicochemical and rheological properties of the flour samples were analyzed. Grain size, 1000 grain weight, hectoliter weight, vitreousnessrate, grain moisture content, white flour yield, b* color value were found higher in Yalın variety than Özen variety (p0,05) and ash content (p>0,05) were found lower in Yalın variety than Özen. It's found out that as the proportions of whole grain hulless barley flour additions to bread and biscuit flours increase, moisture, ash, water absorbtion in farinograph analysis and ratio values in extensograph analysis of the samples were observed to increase. However, wet gluten, gluten index, sedimentation, extensibility valuses in extensograph analysis were observed to decrease.