Tekirdağ ve Kırklareli illerinde ayçiçeği ekim alanlarındaki yabancı ot türlerinde görülen fungal etmenlerin belirlenmesi
Determination of fungal pathogens on weed species in sunflower fields in Tekirdağ and Kırklareli provinces
  1. Tez No: 722126
  2. Yazar: ÖZDEN ÖZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN KARA, PROF. DR. NURAY ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada Tekirdağ ve Kırklareli ayçiçeği ekim alanlarında bulunan yabancı otlar üzerindeki fungus türler ile türlerin yaygınlık ve bulunma oranları belirlenmiştir. Surveyler 2021 yılı Temmuz ve Ağustos aylarında Tekirdağ ve Kırklareli illerine bağlı ilçelerde olmak üzere toplam 50 tarlada yapılmıştır. Araştırma sonucunda, yabancı otlardan Amaranthus retroflexus, Chenopodium album, Lactuca serriola, Portulaca oleracea ve Sonchus sp.'nin yapraklarında sırasıyla Albugo amaranthi, Peronospora variabilis. Alternaria alternata, Dichotomophtora lutea ve Erysiphe sp. tespit edilmiştir. Tanılar türlerin kültürel, morfolojik özellikleri ve moleküler karakterizasyonları dikkate alınarak gerçekleştirilmiştir. Fungus türlerinin yaygınlık ve bulunma oranları illere ve ilçelere göre farklılık göstermiştir. Mildiyö hastalığı etmeni Peronospora variabilis her iki ilde de yaygınlık (Kırklareli ve Tekirdağ illerinde sırasıyla %33.33 ve %31.25) ve bulunma oranı (Kırklareli ve Tekirdağ illerinde sırasıyla %5.67 ve %4.37) en yüksek olan tür olmuş, bu türü beyaz pas etmeni A. amaranthi izlemiştir. A. retroflexus üzerinde A. amaranthi'inin varlığı ülkemiz için ilk kayıt, L. serriola ise ülkemizde varlığı bilinen A. alternata için yeni konukçu niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
In this study, fungal species on weeds, which were present in sunflower cultivation areas of Tekirdağ and Kırklareli, the prevalence and incidence of species were determined. Surveys were carried out in 50 fields totally in the districts of Tekirdağ and Kırklareli provinces in July and August of 2021. Albugo amaranthi, Peronospora variabilis, Alternaria alternata, Dichotomophtora lutea and Erysiphe sp. on the leaves of Amaranthus retroflexus, Chenopodium album, Lactuca serriola, Portulaca oleracea and Sonchus sp., respectively, were detected in this research. Identifications were made by considering the cultural, morphological characteristics and molecular characterizations of the species. The prevalence and incidence of fungal species differed in the provinces and districts. Downy mildew agent, Peronospora variabilis was the species with the highest rate of prevalence (33.33% and 31.25% in Kırklareli and Tekirdağ, respectively) and incidence (5.67% and 4.37% in Kırklareli and Tekirdağ, respectively) in both provinces, followed by the white rust agent, A. amaranthi. The presence of A. amaranthi on A. retroflexus is the first record for our country, and L. serriola is a new host for A. alternata, which is known to exist in our country.