Muhasebe tahminlerinin denetimi ve bir uygulama
Auditing of accounting estimates and an application
- Tez No: 722127
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT GÜCENME GENÇOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Çalışmanın amacı doğası gereği önemli yanlışlık riski yüksek olan muhasebe tahminleri içeren kalemlerin raporlanan kilit denetim konuları içerisindeki oranını tespit etmek ve finansal sürdürülebilirliğin tespitinde kullanılan Altman Z“ skor modeli ile kilit denetim konularının sayısı arasındaki ilişkiyi analiz etmektir. Bu doğrultuda bu çalışmada BIST 100 endeksinde işlem gören ve araştırmaya dâhil edilen işletmelerin finansal tabloları ve bağımsız denetim raporları içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Bağımsız denetim raporlarında kilit denetim konularının yer alması 2017 yılında yayımlanan ”BDS 701: Kilit Denetim Konularının Bağımsız Denetçi Raporunda Bildirilmesi“ standardı ile geldiğinden araştırmaya dâhil edilen işletmelerin verileri 2017-2020 yılları arasını kapsamaktadır. Yapılan analizler sonucunda doğası gereği risk ve belirsizlik barındıran muhasebe tahmini gerektiren kalemler kilit denetim konularının büyük bir çoğunluğunu oluşturmaktadır. Ayrıca raporlanan kilit denetim konularının sayıları arttıkça da Altman Z”skor modeline göre işletmelerin finansal başarısızlık ve gri bölgeye yaklaştıkları tespit edilmiştir. Bu durum kilit denetim konularının sayısı ile finansal başarısızlık arasında pozitif bir ilişki olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the ratio of the items requiring accounting estimates in the reported key audit matters and to analyze the relationship between Altman Z“ score model and reported key audit matters. In this regard, in the research and companies that traded in the BIST 100 index were analyzed using the content analysis method. Since the inclusion of key audit matters in independent audit reports came with the standard ”BDS 701: Declaring Key Audit Matters in the Independent Auditor's Report“ published in 2017, the companies' data included in the research cover the years 2017-2020. As a result of the analysis, the items that require accounting estimates, which have risks and uncertainties by their nature, constitute the majority of key audit matters. In addition, as the number of reported key audit matters increased, it was determined that businesses approached the gray zone and financial failure according to the Altman Z”score model. This situation reveals that there is a positive relationship between the number of key audit matters and financial failure.