Türkiye'de ticaret borsaları ve Muğla'da bir ticaret borsasının kurulabilirliği;
Commercial stock exchanges in Turkey and an organization of commercial stock exchange in Muğla
  1. Tez No: 72213
  2. Yazar: BOYACI TAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİN UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Ticaret Borsası, zirai ürünlerin toptan alındığı ve satıldığı bir piyasadır. Alım satıma konu olan Borsa ürünü, zirai ürünü arzeden satıcılar, talepte bulunan alıcılar, hukuki mevzuat ve organizasyon olmak üzere 5 temel elemandan oluşur. Ticaret Borsası, bir kamu kurumudur. Bu nedenle kuruluşu, organizasyonu, görevleri, yetkileri, sorumlulukları, çalışma düzeni 5590 sayılı Odalar, Borsalar ve Odalar ve Borsalar Birliği Kanunu ile bu kanuna dayanılarak çıkarılan tüzük ve yönetmeliklerle düzenlenmiştir. Ticaret Borsası, serbest piyasa kurallarının işlendiği bir piyasadır. Üreticiye, tüketiciye, milli ekonomiye, topluma sağladığı önemli faydalar vardır. Disiplin, ciddiyet, arz talep, şeffaflık, sorunların hızla çözümlenmesi Ticaret Borsalarının temel prensibidir. Ticaret Borsaları aynı zamanda siyasi rejimimizin ve ekonomik sistemimizin vazgeçilmez bir teminatı olmalıdır. Ticaret Boralarında gerçekleşen iş hacmi çok büyük bir değer ifade eder. Bunun sonucu tarım ürünlerinin arz ve talebinin yoğun olduğu bir pazarda gerçek değeri ile alınıp satılmasını sağlar. Böylece, devletin tarım sektöründe destekleme politikaları nedeniyle üstleneceği mali yükü azaltır. Ticaret Borsası borsada oluşan fiyatları ile üreticinin ürün tercihini belirlemesi yardımcı olur. Ayrıca tüketicinin menfaatlerinin korunmasında büyük katkı sağlar Ticaret Borsası, kendisi kaynak yaratan ve kaynaklarını bir bütçe disiplini içinde kullanan, üyeleri seçim ile gelmiş kurullar tarafından yönetilen bir kurumdur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Commercial Exchange is a market where agricultural products are wholesale- traded. Exchange product, supplier, demander, legal regulations and organisation are the 5 main elements of commercial exchange. Commercial Exchange is a public association. For this reason establishment, organising, duties, authorities, responsibilities and controlling systems has been arranged by chambers, exchanges and union of chambers and exchanges law, no. 5590 and regulations, statutes based on this law. Commercial Exchange is a market where free market rules one carried out to provide important benefits to producers, consumers, society and national economy. Discipline, seriousness, accessibility, supply and demand, rapid solutions to problems are the basic principles of commercial exchanges. At the same time, commercial exchanges have to be the assurance of the political and economic system which will be never relinquished. Trade capacity realised in commercial exchanges perform a very large amount. As a reason of this, an intensive supply and demand of agricultural products in a market are being bought and sold on their real values. In this way, governments financial obligations which have to be covered as a reason of supporting policies to agricultural sector will decrease. ?*.» Commercial Exchange assist producers to determine product preference with the formed prices in the formed prices in the exchanges. Commercial Exchanges are the associations that form sources and use them budget discipline by the administration committees whose members are chosen by election.