Mal futuresları ve Türkiye'de uygulanabilirliği
Commodity futures and applicability in Turkish agriculture industry
- Tez No: 72441
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL KOÇ YALKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
ÖZET Futures piyasaları, tasarımlanmış kontratların vadesinden önce çeşitli yollarla likidite edildiği, mal tesliminin seyrek görüldüğü kağıt piyasalardır. Bu piyasaların geleceğe yönelik fiyat tahmini yapılmasına imkan tanıması, risk yönetimi, bilgi temini ve yayma fonksiyonları çeşitli kesimlerden katılımcıların ilgisini çekmesine neden olmuştur. Organize piyasalar olan futures piyasalarında başlıca 2 kontrat türü işlem görmektedir. Bunlardan ilki finansal futureslar olup diğeri ise tezin konusunu oluşturan tarım ürünleri kontratlarım içeren mal futureslarıdır. Tez 3 ana bölümden oluşmaktadır. îlk bölüme peşin ve forward işlemler, futures işlemleri ile karşılaştırmalı olarak anlatılmasıyla başlanmıştır. Daha sonra mal futures kontratlarının özelliklerinden bahsedilerek futures piyasalarının tarihsel gelişimine geçilmiştir. Buradan günümüz modern futures piyasalarına gelinerek bu borsaların işlevleri, yapısı üzerinde durulmuş ve çeşitli ülkelerdeki futures borsaları tanıtılmıştır. İzleyen konu futures piyasalarının temel taşlarından biri olan takas işlemlerini yürüten takas odalarıdır. Takas odalarının garantörlük yapma, futures işlemlerini eşleştirme, üye hesaplarındaki günlük değişimlerden yola çıkarak net kazanç ve kayıpları hesaplama gibi işlevlere sahiptirler. Bölümde takas işlemleri süreci örneklerle izah edilerek işlem teminatları ve çeşitlerine geçilmiştir. Bölümün son iki konusu piyasada faaliyet gösterenler ve işlemlerin akış sürecidir. Futures işlemleri süreci anlatılırken emir türlerine de yer verilmiştir. İkinci bölümde, futures piyasalarındaki ticari uygulamalar ve hukuksal yapı üzerinde durulmuştur. Bunun için futures fiyatlarını oluşturan bileşenlerden yola çıkılarak fiyat hareketleri açıklanmaya çalışılmıştır. Daha sonra saklanabilir ve saklanamayanlar olmak üzere iki farklı grupta incelenen malların fiyat ilişkisinden bahsedilerek gelecekteki fiyattan tahmin etmeye yarayan analizler üzerinde durulmuştur. Temel konuların açıklanmasından sonra futures piyasalarındaki işlem çeşitlerine geçilmiştir. Fiyat farklılıklarından kazanç sağlamaya yönelik Ara kazanç, Spread işlemlerinden sonra daha riskli işlem çeşitlerinden olan spekülasyona üzerinde durulmuştur. Daha sonra ise futures piyasalarının temel fonksiyonlarından olan risk yönetimi ve Korunma amaçlı işlemler incelenmiştir. Bölümün son konusu olan hukuksal düzenlemeler: devlet düzenlemeleri ile borsaların ve futures birliklerinin düzenlemelerini içeren oto düzenlemelerden oluşmaktadır. 159İlk iki bölümün uygulaması olan son bölümde, Türkiye'de kurulması olası futures borsaları için mevcut durum değerlendirilmesi yapılarak önerilerde bulunulmuştur. Üzerine kontrat yazılma olasılığı en yüksek iki ürün grubu olan tahıl ve pamuğun incelenmesinden sonra Türkiye'de faaliyet gösteren ticaret borsaları tartışılmış ve futures işlemlerine yönelik yapılan hukuksal çalışmalar gözden geçirilmiştir. 160
Özet (Çeviri)
SUMMARY Commodity futures markets, markets for the trading of futures contracts for agricultural products, energy, precious and industrial metals, are becoming essential structures in both industrialized and developing economies. Similar to financial futures markets, commodity futures markets are paper markets where most contracts are liquidated through offsetting transactions before they mature. Commodity futures markets facilitate the management of risk, aid firms in discovering forward prices, and provide a source of information for decision-makers. The purpose of this thesis is to comprehensively describe the features of commodity futures markets and then to analyze their applicability to the Turkish agriculture industry. Of the three main parts of the thesis, the first part elucidates how commodity futures markets work, i.e., it describes the essential institutions in these markets like clearing houses, their roles, and the interactions between the institutions and participants. Also, the historical evolution of commodity futures markets, and a comparative analysis of markets across the United States, Canada, Japan and Britain are provided. The second part explicates the common practices, rules and regulations in the United States, and illustrates the process through which the futures price is determined. Then, specific trading activities such as arbitrage, spreading, speculating and hedging are described. The last part examines the applicability of agricultural commodity futures markets in Turkey, specifically grain and cotton markets, in the light of the existing practical knowledge presented in the preceding parts. Also, Turkish agricultural policies, agricultural spot market practices, and the recently issued regulations concerning a potential foundation of commodity futures markets are analyzed. The thesis concludes with specific recommendations concerning existing agricultural commodity markets, new regulations, and price support systems. 161