Dinamik lineer modellerde parametre tahmini
Parameter estimation in dynamic linear models
  1. Tez No: 722155
  2. Yazar: CEMRE DARICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN KÖKSAL BABACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Lineer modeller ve lineer modellerde parametre tahmini istatistik biliminin en önemli konuları arasında yer almaktadır. Günümüzde yapılan çalışmalarda, oluşturulan modeller için dinamiklik kavramı önem kazanmıştır. Bu nedenle, bu tez çalışmasında dinamik lineer model kavramı üzerinde durulmuştur. Lineer model ve dinamik lineer model arasındaki fark incelenmiş ve durum-uzay modelleri anlatılmıştır. Durum-uzay modellerine istatistikten örnekler verilmiş ve istatistik uygulamalarında kullanılan bazı modellerin durum-uzay modeli gösterimleri yazılmıştır. Dinamik lineer modellerde parametre tahmini için kullanılan yöntemler araştırılmış ve bu yöntemlerden indirgemeli en küçük kareler yöntemi ve Kalman Filtresi yöntemi göz önüne alınmıştır. Mevcut durum ve önceki tahminlere göre bir sonraki durumu tahmin eden bir algoritma olan Kalman Filtresinin elde edilişi anlatılmıştır. Uygulama çalışmalarında ise istatistikte sıklıkla kullanılan bazı modellerin durum-uzay gösterimleri yapılarak Kalman Filtresi ve indirgemeli en küçük kareler yöntemi ile tahminler elde edilerek sonuçları karşılaştırılmıştır. Gerçek veri uygulaması olarak, Türkiye Covid-19 verileri alınmış ve kurulan modellere ilişkin parametreler Kalman Filtresi kullanılarak tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Linear models and parameter estimation in linear models are among the most important subjects of statistical science. In today's studies, the concept of dynamism has gained importance for the models created. Therefore, the concept of a dynamic linear model is emphasized in this thesis. The difference between linear model and dynamic linear model is examined and state-space models are explained. Examples of state-space models from statistics are given and state-space model representations of some models used in statistical applications are written. The methods used for parameter estimation in dynamic linear models have been investigated and among these methods, the recursive least squares method and the Kalman Filter method have been considered. The derivation of the Kalman Filter, which is an algorithm that predicts the next state according to the current state and previous predictions, is explained. In the application studies, state-space representations of some methods that are frequently used in statistics were made, and the results were compared by making predictions with the Kalman Filter and recursive least squares method. For real data application, Turkey Covid-19 data was taken and the parameters of the considered models were estimated by Kalman Filter.