Teknoloji transferine yönelik araştırma geliştirme faaliyetleri
- Tez No: 72216
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET“Teknoloji Transferine Yönelik Araştırma-Geliştirme Faaliyetleri”konulu tez çalışmamın amacı, araştırma-geliştirme faaliyetleri ile teknoloji transferi arasındaki ilişkiyi açıklamaktır. Bu amaçla, çalışmam üç ana başlık altında toplanmıştır :Teknoloj i transferi; Araştırma-Geliştirme faaliyetleri; Araştırma-Geliştirme faaliyetleri ile Teknoloji transferi arasındaki ilişkinin kuramsal açıklaması. Çalışmamın Birinci Bölümünü oluşturan Teknoloji Transferi ana başlığı altında; teknoloji transferinin kapsamı, teknoloji üretimi ve teknoloji transferi, teknoloji transferi yöntemleri, uygun teknoloji seçimi ve uyarlanması ile teknoloji pazarı alt başlıkları üzerinde durulmuştur. İkinci Bölüm, genel hatlarıyla araştırma-geliştirme faaliyetlerinin kapsamına ve işletmelerde bilgisayar ve haberleşme altyapısı ile bilgi teknolojilerinin rolüne ayrılmış, bölüm sonunda ise araştırma-geliştirme faaliyetlerinin uygulanışı Türkiye ve Dünya' dan Uygulamalarla ele alınmıştır. Çalışmamın Üçüncü Bölümünü araştırma-geliştirme faaliyetleri ile teknoloji transferi arasındaki ilişkinin kuramsal açıklaması oluşturmaktadır. Bu bölümde önce, teknoloji ve ekonomi ilişkisi incelenmiş, sonra araştırma-geliştirme faaliyetleri ile teknoloji transferi arasındaki ilişki üzerinde durulmuştur. Bu bölümün son alt başlığım Türkiye'deki Teknoloji Transferi uygulamaları oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this thesis, Research-Development Activities of Technology Transfer,is to explain the relationship between Research-Development for that reason, the study has been assembled under three main headings. Under the main heading Technology Transfer forucing the first part of the study, subheadings such asScope of Technology Transfer, Production and Transfer of Technology,Methods of Technology Transfer,Choice and Adaptation of Suitable Technology, and Technology Market have been carefully studied. The second part has been assigned to the general scope of Research- Development Activities the role of the computer and communication infrastructure and the information technology in enterprises. At the endof the part the application of the research-development activities has been examined through exaples whether in Turkey or in the world.