Türk savunma sanayiinde ekonomik etkinliği sağlama ve geliştirme politikaları
Policies for the realization and development of economic effectiveness in Turkish defence industry
  1. Tez No: 52857
  2. Yazar: HÜSEYİN SALTUK DÜZYOL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TUĞRUL ÇUBUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
ÖZET Savunma Sanayii, bir ülkenin silahlı kuvvetleri için taktik, stratejik ve savunma amacına yönelik silah sistemleri ve donanımlarını tasarlayan, geliştiren ve üreten, özellikle yatırım mallan üreten sanayi dallan başta olmak üzere diğer bütün ekonomik faaliyet alanlan ile içice olan özel ve kamu kuruluşlannm mülkiyetindeki işletmeler topluluğudur. Genel ekonomik ve sınai yapının bir parçası olarak diğer sektörlerdeki faaliyetlere benzerlik göstermekle beraber, savunma sektörü,“kullanılan ileri teknoloji, hedeflenen yüksek kalite, az sayıda müşteriye hitap eden ve politik etkilere maruz kalabilen bir pazar, üretim için ihtiyaç duyulan büyük ve özel yatırımlar”gibi kendine has bazı özellikler taşımaktadır. Savunma sanayii ile ilgili faaliyetler, ülkelerin gelişmişlik düzeyi ve bunun paralelinde mevcut sınai ve teknolojik altyapı ile doğrudan ilişkilidir. Bu yönüyle savunma sanayiinin tek başına veya yalnızca imalat sanayiinin bir parçası olarak değerlendirilemeyeceği ortadadır. Bu sebeple, ülkemizde savunma sanayii alanında sürdürülmekte olan faaliyetler konusunda herhangi bir değerlendirmede bulunmadan önce, ülkemizin mevcut imkanlar çerçevesinde sahip olduğu tüm opsiyonlann gerçekçi bir muhasebesinin yapılması ve bu alanda şartlann getirdiği asgari hedeflerin ve ulaşılması planlanan seviyenin tesbiti gereklidir. Türkiye, Dünya üzerinde hakimiyet kavgası içerisinde bulunan süper güçlerin çıkarlannın kesiştiği bir bölgede yer almasının getirdiği jeopolitik konumu itibariyle büyük bir öneme sahip bulunmaktadır. Bu durum, aynı zamanda Türkiye'nin çok boyutlu karmaşık tehditlere maruz kalmasına da neden olmaktadır. Bu tehditlere karşı en önemli etken olan caydıncı gücün tesisi, Türkiye'nin dışa olan bağımlılığını mümkün olduğu ölçüde ortadan kaldıracak bir yerli savunma sanayiinin kurulması ve geliştirilmesi ile mümkün olacaktır.m Türkiye'nin, gerek milli bütçe ve gerekse fon uygulamaları ile savunmaya tahsis edebildiği kaynak tutan yıllık 5 milyar dolar mertebesindedir. Bu meblağın personel ve diğer cari harcamalar dışında kalan 2.5-3 milyar dolan ise savunma teçhizatı ve hizmetleri alımına tahsis edilmektedir. Kuşkusuz, Türkiye gibi çok yönlü tehditlere maruz bir ülkenin savunması ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin modernizasyon ihtiyacının karşılanması bakımından bu sınırlı meblağ yetersiz kalmaktadır. Ancak, yerli savunma sanayii altyapısının belli bir plan dahilinde geliştirilmesi ve desteklenmesi bakımından bu meblağ yeterli bir büyüklüğe sahip bulunmaktadır. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 2030 yılma kadar olan savunma sanayii hizmet ve teçhizat ihtiyacı toplamının 150 milyar dolar mertebesinde olacağı dikkate alındığında ise, savunma teçhizatı tedariğine yapılacak yıllık bazdaki kaynak tahsisatının bu zaman içerisinde azalmayıp tersine yıldan yıla artan bir seyir takip edeceği anlaşılmaktadır. Bu nedenle, ülkemizin bilimsel ve teknolojik altyapısının seviyesi ve ihracat imkanlan dikkate alınarak, sınırlı olmakla birlikte Türkiye'nin ekonomik büyüklükleri içinde büyük bir rakamı ifade eden sözkonusu kaynağın, yatırım fizibilitesi açısından belli kriterler çerçevesinde kullanılması ve mümkün olan azami ölçüde yerli sanayiye yönlendirilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda, halihazırda araştırma-geliştirme, bağımsız tasanm ve teknoloji üretme kabiliyetlerinin oldukça sınırlı olduğu sektörde, ülkemizin Ar-Ge, üretim ve yatırım fizibilitelerinin sağlanmasında güçlükler çekileceği bilinen bağımsız savunma tedarik programlan yerine, savunma sanayiinde kısa ve orta vadede temel altyapının henüz oluşturulamadığı alanlarda, öncelikle teknoloji transferine dayalı ve dışa dönük bir sanayileşme modelini benimsemesi yerinde olacaktır. Türkiye'de savunma sanayii alanında bugüne kadar edinilen tecrübelerin ışığı altında, kamu işletmelerinin yapısal sınırlamalan nedeniyle diğer pekçok alanda olduğu gibi savunma sanayiinde de lokomotif görevi yapmakta yetersiz kaldığı ve özel sektörün devlet yönlendirmesi altında bu alanda aktif rol alması gerektiği görülmektedir. Bu nedenle, savunma sanayii alanında kamu kesiminde halenIV sürdürülmekte olan uygulamaların dikkatle gözden geçirilmesine ve stratejik nitelikte olmayan faaliyetlerin özel sektöre aktarılmasına ihtiyaç bulunmaktadır. Savunma sanayii geleneksel olarak teknolojinin itici güçlerinden biri olmuştur. Hızla gelişen yeni teknolojilerin öncelikle savunma sistemlerinde uygulama alanı bulması, ülkelerin savunma sektörüne önemli finansman kaynağı ve yetişmiş insangücü tahsis etmelerine neden olmuştur. Bir ülkenin dış politika uygulamalarının yaptırım gücü niteliğindeki askeri varlığının en başta gelen unsurları arasında yer alan savunma sanayiinin önümüzdeki yıllarda da Devlet desteği ve yönlendirmesi altında önemini muhafaza edeceği söylenebilir. Bu cümleden olarak, Türkiye'nin, teknolojik altyapısının gelişimine ve askeri gücünün desteklenmesine sağlayacağı katkıyı dikkate alarak, bu sektördeki üretim ve tedarik faaliyetlerini mümkün ve ekonomik olduğu ölçüde yurt içine yönlendirecek mahiyette istikrarlı politikalar izlemesi büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, ülkemizde halen savunma sanayii sektöründe sürdürülmekte olan faaliyetlerin genel bir değerlendirmesi yapılırken; bugün gelinen noktada, sektörde ekonomik etkinliğin artırılması, tesis edilen altyapının korunması ve geliştirilmesine yönelik politikalar oluşturulması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Defense Industry is the aggregation of publicly and privately owned companies which design, develop and produce tactical and strategical weapon systems and other military equipment for the armed' forces of a country, interrelated with the whole economic arena, particularly investment goods manufacturing industries. Although it has some similarities to the activities of other sectors, defense sector, as a part of the general economic and industrial structure, has some characteristics such as high technology usage, high quality requirements, a market having a limited number of customers and exposed to political effects, large and unique investments needed for production which make it somewhat different from the other sectors. Defense industry activities are directly related to the development level and industrial/technological infrastructure of a country. In this respect, it is obvious that defense industry by itself cannot be deemed as merely a part of the manufacturing industry. For this reason, before making an evaluation of the activities in the field of defense industry in Turkey, it is necessary to make a realistic assessment of all the options within the framework of the existing industrial capabilities and to determine the baseline that can be achievable and also its terms and conditions. Turkey is of great importance due to her geographical location in a region which is the intersection point of the interests of the super powers eager to dominate the world. This in turn brings Turkey face to face with the complex and multi dimensional threats. To establish a deterrent force against these threats seems possible with the establishment and development of a local defense industry which will eliminate the Turkey's dependence on external sources. The total amount allocated to defense expenditures of Turkey from the National Budget and other funds is about 5 billion dollars per year. After deducting personnelVI and current expenditures, only 2.5-3 billion of this amount is allotted to the procurement of defense equipment and services. Undoubtedly, such a limited source does not suffice to defend a country like Turkey against multi-dimensional threats and meet the modernization needs of the Turkish Armed Forces at the same time. However, this amount may be sufficient to establish and support a local defense industry in Turkey. Considering that the total needs of TAF for defense equipment and services until 2030 will be around 150 billion dollars, it can be concluded that the annual amount allocated to defense acquisition will show a tendency to increase, and not decrease, year by year. Therefore, regarding the scientific and technological level and export capabilities of Turkey, the said financial source which constitutes a significant amount, if limited, should be used in line with certain criteria on the basis of investment feasibility and directed towards the local industry to the greatest extent possible. In this sector which is characterised by very limited research/development, independent design and technology production capabilities, Turkey should adopt an industrialization policy in collaboration with foreign technology, know-how and capital, particularly in the fields where the basic industrial infrastructure has not been established yet, instead of conducting independent acquisition programs where economic and investment feasibility is extremely difficult to achieve. The experiences gained so far in Turkey show that the state-owned companies are not capable of playing the leading role in defense industry like in the other sectors of economy, owing to their structural constraints, and that active participation of the private sector under the leadership of Government is essential. Accordingly, it is necessary to examine the activities carried on by the public sector in defense industry field in detail and to transfer the strategically unimportant ones to private entrepreneurs.vu Traditionally, defense industry has been one of the driving forces of technology. Rapidly developing new technologies that are put to use primarily in defense systems urge countries to allocate significant amount of funds and qualified personnel to the defense sector. It is possible to say that defense industry being one of the major elements of military existence-deemed as the sanction power of a country's foreign policy applications- will maintain its importance in the years to come under the Government support and orientation. In this respect, considering their contribution to the development of the technological infrastructure and the military power of Turkey, it is quite important to follow consistent policies that will orient the production and procurement activities in the sector towards local industries to the most feasible extent. While presenting an overview of the activities carried out by the Turkish defense industry, this study also aims to develop some policies to increase the economic effectiveness of these activities and to maintain and improve the industrial capabilities in the sector.