İnsan kaynakları yönetimine geçişte firmalarda yaşanan değişim
  1. Tez No: 72215
  2. Yazar: ELİF KARABULUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EDİP ÖRÜCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tez çalışması, İnsan Kaynakları uygulamalarına geçiş yapan işletmelerde faaliyetler açısından ne gibi değişikliklerin yaşandığını ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm; personel yönetiminin gelişimini ve personel yönetimi faaliyetlerini, ikinci bölüm; işletme içinde ve işletme dışında yaşanan değişimleri, personel yönetimi ile insan kaynakları yönetimi arasındaki farkları ve insan kaynakları faaliyetlerini, üçüncü bölüm; bir alan araştırması yardımıyla insan kaynakları uygulamalarına geçiş yapan firmalarda ortaya çıkan değişimi incelemektedir. Bu çalışma ile insan kaynakları yaklaşımında yer alan planlama, seçme ve yerleştirme, eğitim, motivasyon, performans değerleme, ücret, iletişim ve katılımcılık faaliyetlerindeki gelişmeler belirtilir. Ücret, iletişim, katılımcılık konularındaki değişmeler gelişme olarak adlandırılabilecek düzeyde bulunmamıştır. Sonuç olarak insan kaynakları faaliyetleri olarak belirlediğimiz planlama, seçme ve yerleştirme, eğitim, motivasyon, performans değerleme, ücret, iletişim ve katılımcılık faaliyetlerinin şirketlerde başarılı bir şekilde ve tam olarak uygulanabilmesi için ülkemizdeki sosyal ve ekonomik yapının buna uygun olması gereklidir. Aksi takdirde işletmeler görünen & görünmeyen tüm kaynaklarını insan kaynaklarını geliştirmek için kullansalar da ülkedeki alt yapının etkin olmaması sebebiyle umdukları sonucu elde edemeyeceklerdir.
Özet (Çeviri)
This thesis has been written in order to determine what kind of changes have been done in terms of application activities in companies which have transferred to human resources applications. This search consists of three parts. In the first part of the study the improvement of personnel management and the activities of personnel management have been explaned. In the second part, the changes that appeared inside and outside of the company, the differences between personnel management and human resources management and human resources activities have been stated. In the third part, the change happened in companies which started to human resources applications has been searched with the help of a field research. In this study, it has been determined that in areas such as planning, selection and placement, training, motivation, performance appraisal, payment, communication and participation there are developments in line with human resources approach. However, in subjects of payment, communication, participation changes are not found sufficient to be named as developments. As a result, it has been found that the country must have an approprite social & economic structure in order to have complete and successful application of planning, selection and placement, training, motivation, performance appraisal, payment, communication and participation which make up human resources activities. Otherwise, all tangible & intangible resources of company located for enhancement of human resources will not produce expected results due to the inefficiencies of the substructure of the country.