Postmenopozal osteoporotik kadınlarda mikroRNA ekspresyonu ve kırık riski ile ilişkisi
Micro expression and its relationship with fracture risk in postfracture osteoporotic women
- Tez No: 722160
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN ÖZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu çalışmadaki asıl amacımız hasta grubumuz olan postmonepozal kadınlar ve kontrol grubu olan osteopenik/sağlıklı kadınlar'da mir-133a ve mir-335-5p'nin ekspresyon düzeylerinin karşılaştırılmasıdır. Aynı zamanda miRNA'ların, osteoporoz tanısı koymada biyomarker olarak kullanılabilirliğini ve gelecekte gelişme ihtimali olan kırık tahminine katkısını araştırmaktır. Gereç ve Yöntemler: Çalışma başlatıldığı andan itibaren Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesine başvuran WHO kriterlerine göre postmenopozal osteoporoz tanısı almış 49 osteoporoz hastası ve postmenopozal osteoporoz taraması sonrası osteoporoz saptanmayan 20 gönüllü osteopenik/sağlıklı kişi çalışmaya alınmıştır. Hastaların yazılı onamları alındıktan sonra yaş, cinsiyet, boy, kilo, vücut-kitle indeksi (VKİ), öğrenim durumu, mesleği, medeni durumu, mevcut şikayetlerinin süresi, sigara kullanımı, alkol tüketimi ve aile öyküleri, osteoporotik kırık öyküsü (klinik ve asemptomatik vertebral kırıklar dahil), ailede kalça kırığı öyküsü, glukokortikoid kullanımı, sekonder osteoporoz nedenleri ve kullandıkları ilaçlar sorgulandı ve BMD, LT/FN skoru, FRAX skorları hesaplanarak kayıt altına alındı. Hastalardan biyokimya/hemogram analizi ve miRNA ekpsresyonlarınısaptamak üzere periferik kan örnekleri toplandı. Fluidigm Biomark microfluidic platformu kullanılarak Fluidigm Real-Time PCR ile mir-133a ve mir-335-5p ekspresyonları saptandı. Data analizi https://geneglobe.qiagen.com/us/analyze adresinde data analiz yazılımı kullanilarak çevrimiçi olarak yapıldı. Bulgular: Değerlendirilmeye alınan hastalar 49'u osteoporoz tanısı almış hasta grubu ve 20'si osteopenik/sağlıklı kişileri oluşturan kontrol grubu olarak iki gruba ayrıldı. Gruplar arası temel özellikler karılaştırıldığında yaş, boy, kilo ortalaması, hipertansiyon/diyabet tanısı olan hasta sayısı iki grup arasında istatiksel açından farklı değildi. Ortalama BMİ hasta grubunda, kontrol grubuna göre daha yüksek saptandı (p:0,06). Kan analizleri incelendiğinde ortalama kalsiyum değeri osteopenik/sağlıklı hasta grubunda yüksek izlendi (p:
Özet (Çeviri)
Aim: Our main aim in this study is to compare the expression levels of mir-133a and mir335-5p in our patient group, postmonopausal women, and control group, osteopenic/healthy women. At the same time, it is to investigate the utility of miRNAs as biomarkers in diagnosing osteoporosis and their contribution to the prediction of fractures that may develop in the future. Material and Methods: From the beginning of the study, 49 osteoporosis patients diagnosed with postmenopausal osteoporosis according to WHO criteria, who applied to Adnan Menderes University Application and Research Hospital, and 20 volunteer osteopenic/healthy individuals who were not found to have osteoporosis after postmenopausal osteoporosis screening were included in the study. After obtaining the written consent of the patients, age, gender, height, weight, body-mass index (BMI), education level, occupation, marital status, duration of current complaints, smoking, alcohol consumption and family histories, osteoporotic fracture history (clinical and asymptomatic vertebral shards included ), family history of hip fracture, use of glucocorticoids, causes of secondary osteoporosis and the drugs they used were questioned, and BMD, LT/FN score, and FRAX scores were calculated and recorded. Blood samples were taken from the patients to be used in blood biochemistry/hemogram analysis and miRNA analysis by real-time PCR method. Result: The patients included in the study were divided into two groups as the patient group, 49 of whom were diagnosed with osteoporosis, and the control group, which consisted of 20 osteopenic/healthy individuals. When the basic characteristics between the groups were compared, age, height, mean weight, number of patients with hypertension/diabetes diagnosis were not statistically different between the two groups. The mean BMI was found to be higher in the patient group than in the control group (p=0.06). When the blood analyzes were examined, the mean calcium value was found to be high in the osteopenic/healthy patient group (p: