Postmenopozal kadınlarda osteoporotik kırık riskinin değerlendirilmesi
Postmenopozal kadınlarda osteoporotik kırık riskinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 540043
  2. Yazar: ABDULKADİR ALĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
AMAÇ: Osteoporoz tüm dünyada ve yaşlanan bir nüfusa sahip olan ülkemizde önemli bir halk sağlığı sorunudur. Osteoporozun hedefinde çoğunlukla postmenopozal kadınlar bulunmaktadır. Çalışmamızda postmenopozal kadınlarda Kırık Riski Değerlendirme Aracını(Fracture Risk Assesment Tool-FRAX) kullanarak 10 yıllık majör osteoporotik ve kalça kırığı riskini ve klinik risk faktörlerini değerlendirmeyi amaçladık. YÖNTEM: Çalışmamızda Aile Hekimliği polikliniğine başvuran 280 postmenopozal kadın katılmıştır. Katılımcıların boy ve kiloları ölçüldü. Ardından katılımcılara sosyodemografik özelliklerini, osteoporoz risk faktörlerini sorgulayan anketimiz uygulandı. Son 1 yıl içinde DXA ölçümü yapılanların sonuçları not edildi. Dünya Sağlık Örgütü'nün(DSÖ) önerdiği FRAX aracı ile 10 yıllık majör osteoporotik kırık ve kalça kırığı riskleri hesaplandı. Sonuçlar düşük, orta ve yüksek risk olarak gruplandırıldı. BULGULAR: Çalışmamıza katılan postmenopozal kadınların yaş ortalaması 59,9±7,8 idi. 229'u(%81,8) fazla kilolu ve obezdi. Ortalama menopoza girme yaşı 47,3±4,7, menopoz süresi 12,4±6,9 yıl olarak belirlendi. Ebeveynde kalça kırığı, geçirilmiş kalça kırığı, günlük kalsiyum alımı düşük olan ve sigara içme öyküsü olan katılımcıların T skoru anlamlı derecede düşük saptandı. DXA ölçümüne göre osteoporozu olan katılımcıların FRAX skoru anlamlı derecede daha yüksek saptandı. Menopoz yılı, doğum sayısı, emzirme süresi ve yaş FRAX risk skorunu pozitif yönde, VKİ negatif yönde etkilemekteydi. SONUÇ: Birinci basamakta postmenopozal kadınlar başta olmak üzere risk faktörlerini taşıyan nüfus FRAX aracıyla değerlendirmek uygun olacaktır. Kırık riski yüksek hastalar tespit edilip uygun tedavi ve takipleri yapılmalıdır. Bu sayede hastalara erken tanı ve komplikasyonların önüne geçme imkânı sunulabilir.ANAHTAR KELİMELER: osteoporoz, postmenopoz, kırık riski, tarama, ANAHTAR KELİMELER: osteoporoz, postmenopoz, kırık riski, tarama
Özet (Çeviri)
AIM: Osteoporosis is an important public health problem in our country which has an aging population and all over the world. The target of osteoporosis is mostly postmenopausal women. In our study, we aimed to evaluate the risk of 10 years major osteoporotic and hip fracture and clinical risk factors by using the fracture risk assessment tool (FRAX) in postmenopausal women. PATIENTS AND METHODS: In our study, 280 postmenopausal women who applied to Family Medicine outpatient clinic participated. The height and weight of the participants were measured. Afterwards, a questionnaire was applied to the participants to question their sociodemographic characteristics and risk factors for osteoporosis. The results of DXA measurements in the last 1 year were noted. With the World Health Organization's recommended FRAX tool, 10-year major osteoporotic fracture and hip fracture risks were calculated. The results were grouped as low, moderate and high risk. RESULTS: The mean age of the postmenopausal women who participated in our study was 59,9 ± 7,8. 229 (81.8%) were overweight and obese. The mean age at menopause was 47.3 ± 4.7 years, and the duration of menopause was 12.4 ± 6.9years. Parental hip fracture, history of hip fracture, low daily calcium intake, and smoking history were significantly lower in the participants. According to the DXA measurement, the FRAX score of the participants with osteoporosis was significantly higher. Menopause, number of births, duration of breastfeeding and age were positive for FRAX score. BMI The population carrying risk factors, especially postmenopausal women in primary care, should be evaluated with FRAX tool. Patients with a high risk of fracture should be identified and treated accordingly. In this way, patients can be given early diagnosis and the possibility of preventing complications.has negative effect for FRAXCONCLUSION: The population carrying risk factors, especially postmenopausal women in primary care, should be evaluated with FRAX tool. Patients with a high risk of fracture should be identified and treated accordingly. In this way, patients can be given early diagnosis and the possibility of preventing complications.KEY WORDS: osteoporosis, postmenopause, fracture risk, scanning ANAHTAR KELİMELER: osteoporoz, postmenopoz, kırık riski, tarama