Postmenopozal kadınlarda osteoporoz farkındalığı ve osteoporotik kırıklardan korunma davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of osteoporosis awareness and preventive behaviors from osteoporotic fractures in postmenopausal women
- Tez No: 836132
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA GÖKGÖZ DURMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Bu çalışmada postmenopozal kadınların osteoporoz hakkındaki farkındalıklarının ve osteoporoza bağlı spontan ya da düşük enerjili travmalara sekonder oluşabilecek kırıklara karşı korunma davranış değişikliklerinin değerlendirmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada 01.04.2023- 01.06.2023 tarihleri arasında Konya Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniklerine başvuran postmenopozal kadınlarda; ilgili literatür doğrultusunda hazırladığımız, hastaların sosyodemografik özellikleri, eşlik eden kronik hastalıkları, düzenli kullandıkları ilaçları, günlük besinlerle aldıkları kalsiyum miktarı, takviye gıdalar, çay-kahve tüketim miktarları, farmakolojik kalsiyum ve D vitamini takviyeleri, menopoz, doğum, gebelik ve emzirme gibi bilgileri, günlük yaptıkları egzersizleri, kırıklardan korunmak için aldıkları önlemleri sorgulanan 31 soruluk anket formu ve 27 sorudan oluşan Osteoporoz Farkındalık Ölçeği uygulandı. Tanı konulmuş metabolik kemik hastalığı olmayan nörolojik ve bilişsel olarak soruları cevaplama yeterliliğinde olan ve anket formundaki soruları yanıtlamayı kabul eden postmenopozal kadınlar çalışmaya dahil edildi. Araştırma sonucu elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 18.0 paket programı ile analiz edildi. Bulgular: Bu çalışmaya postmenopozal 400 kadın katılımcı dahil edildi. Katılımcıların yaş ortalaması 63,09±9,47 yıl, beden kitle indeksi (BKİ) ortalaması 29,66±4,57 kg/m2 olarak tespit edildi. Olguların %92,0'ı (n=368) evli, %58,2'si (n=233) ilkokul mezunu idi. Çalışmaya dahil edilen katılımcıların %91,2'sinin (n=365) doğal yollarla menopoza girdiği, %44,0'ının (n=176) kemik yoğunluğu ölçümü yaptırdığı kaydedildi. Menopozda olan kadınlar %5,8'inde (n=23) fraktür öyküsü olduğunu ve %89,0'ı (n=356) evde düşmeyi önleyecek bir önlem almadığını viii belirtti. Vitamin, mineral, ilaç ve ek gıda tüketimleri sorgulandığında %65,5'inin (n=262) günde 1200 mg ve daha fazla kalsiyum tükettiği, %15,0'ının (n=60) kalsiyum takviyesi aldığı, %23,7'sinin (n=95) düzenli olarak D vitamin takviyesi aldığı belirlendi. Katılımcıların %35,7'sinin (n=139) osteoporoza neden olabilen ilaç kullandığı ve 68,5'inin (n=274) tıbbi ve ek destek tedavi almadığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it is aimed to evaluate the awareness of postmenopausal women about osteoporosis and their behavioral changes to protect against fractures that may occur secondary to spontaneous or low-energy traumas due to osteoporosis. Materials and Method: In this study, postmenopausal women who applied to Konya City Hospital Gynecology and Obstetrics Polyclinics between dates 01.04.2023 and 01.06.2023; Information we have prepared in line with the relevant literature, such as the sociodemographic characteristics of the patients, accompanying chronic diseases, medications they use regularly, the amount of calcium they take in daily foods, supplements, tea and coffee consumption amounts, pharmacological calcium and vitamin D supplements, menopause, birth, pregnancy and breastfeeding, 31 questions survey form, which questions the daily exercises they do and the precautions they take to protect themselves from fractures, and the Osteoporosis Awareness Scale, consisting of 27 questions, were applied. Postmenopausal women who did not have a diagnosed metabolic bone disease, were neurologically and cognitively competent to answer the questions, and agreed to answer the questions in the survey form were included in the study. The data obtained as a result of the research were analyzed in a computer environment with the SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 18.0 package program. Results: 400 postmenopausal female participants were included in this study. The average age of the participants was 63.09±9.47 years, and the average body mass index (BMI) was 29.66±4,57 kg/m2. 92.0% (n=368) of the cases were married and 58.2% (n=233) were primary school graduates. It was noted that 91.2% (n=365) of the participants included in the study entered menopause naturally, and 44.0% (n=176) had bone density measurement. Women in menopause stated that 5.8% (n=23) had a x history of fracture and 89.0% (n=356) did not take any precautions to prevent falls at home. When vitamins, minerals, medicines and supplementary food consumptions were questioned, 65.5% (n=262) consumed 1200 mg or more calcium per day, 15.0% (n=60) took calcium supplements, 23.7% It was determined that 100,000 (n=95) took vitamin D supplements regularly. It was determined that 35.7% (n=139) of the participants used medications that could cause osteoporosis and 68.5% (n=274) did not receive medical or additional supportive treatment.