Ünlü devlet adamı Tonyukuk ve Göktürk Devlet Teşkilâtı'na olan katkıları
The famous statesman Tonyuquq and his assistances upon the Gokturk State Organization
  1. Tez No: 722168
  2. Yazar: FATİH SAMİ AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYBARS PAMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Tarih, Law, Public Administration, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Tarihte hiçbir hükümdar devlet işlerini tek başına yapabilecek durumda olmamış, ona mutlaka bazı yardımcılar gerekmiştir. Türk tarihi de bunun örnekleriyle doludur. Söz konusu şahsiyetler arasında özellikle birinin adı en ön sıralarda gelmektedir:“Tonyukuk”. II. Göktürk Devleti'nin kurucusu Kutluk Kağan ve onun ardılları Kapgan ve Bilge Kağan dönemlerinde, bu büyük hükümdarlara yardımcılık yapmış olan Tonyukuk devlet yönetimine olan katkılarıyla, askerî alandaki başarılarıyla ve kimi zaman da Kağan'ların aldıkları kararlara olan karşı duruşlarıyla ün kazanmış ve adını tarihe altın harflerle yazdırmıştır.
Özet (Çeviri)
None of the rulers in history could do state works by themselves, on the contrary they always needed some assistants. Also, Turkish history was full of its examples. Especially, the name of one of those examples came in the very first order:“Tonyuquq”. The great statesman who was the chief assistant of Kutluq Kagan, the founder of the Gokturk State II. and of his followers Kapgan Kagan and Bilge Kagan got a real reputation with his assistances upon the Gokturk State organization, with his accomplishments in military area and sometimes with his facing the decisions of kagans. Tonyuquq had a very special place on every Turkish person's heart.