An analysis of labor market integration policies related to Syrians under temporary protection in Turkey
Türkiye'deki geçici koruma altındaki Suriyeli sığınmacılarla ilgili işgücü piyasası entegrayonu politikaları üzerine bir analiz
  1. Tez No: 722169
  2. Yazar: NİZAMETTİN KAĞAN BAYRAMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLAY YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Administration, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışma, Türkiyede geçici koruma sağlanan Suriyelilerle ilgili işgücü piyasası entegrasyon politikalarını analiz etmeyi, entegrasyon sorunlarını belirlemeyi ve Kuhlman tarafından geliştirilen modele göre entegrasyonun ne ölçüde sağlandığını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Yaygın kabul gören bu modele göre entegrasyon şu kriterlerle değerlendirilmelidir; Mülteciler için kendi kültürlerine uygun bir şekilde gelir elde etmelerine imkan sunan bir ekonomik katılım düzeyi olması; Yerel halkın erişim sağladığı mal ve hizmetlere erişimlerinin sağlanması; Mültecilerin işgücü piyasası etkilerinin, ev sahibi toplum için dengeli olması ve yerel işgücü piyasası şartlarının kötüye gitmemesidir. Bu bağlamda çalışma, Türkiye işgücü piyasasındaki mevcut ortamın entegrasyon politikaları üzerindeki etkileri ve Suriyeli göçmen akınının Türkiye işgücü piyasası üzerindeki etkisi göz önüne alındığında, AB ile Türkiye arasında kurulan işbirliği şeması da dahil olmak üzere uygulanmakta olan entegrasyon politikası araçlarını ve bu politikaların ne derece etkili olduğunu Kuhlman modeline göre araştırmaktadır. Bu tezin temel argümanı, Türkiyede neoliberal ekonomi politikaları; yüksek düzeyde kayıt dışı istihdam ve daha az sendikalı işgücü sonucunda var olan daha esnek işgücü piyasası yapısı; entegrasyon politikası şeması ve uluslararası toplum tarafından sınırlı yük paylaşımı desteği uygulamaları hususlarından kaynaklı olarak, Geçici Koruma Altındaki Suriyelilerin işgücü piyasasına entegrasyonu için sınırlılıklar bulunduğudur.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyse labour market integration policies related to Syrians under temporary protection (SuTP) in Turkey, to identify the problems of integration, and to evaluate the extent to which integration is achieved in line with Kuhlman's model for the economic integration of refugees in developing countries. According to this well-accepted model, integration should be evaluated by the following criteria: A participation level in the economy that enables an income level for refugees to have living standard that is acceptable for their culture; Having access to the services and goods that local citizens have. ; Labour market effects of the refugees on the host community should be balanced and the situation in the local labour market should not be deteriorated for the host society. In this respect, the study investigates the integration policy instruments that are being implemented including the cooperation scheme built between European Union and Turkey, to what degree these policies are effective according to Kuhlman's integration model, given the effects that the current setting in the Turkish labour market have on the integration policies and the impact of Syrian immigrant influx on Turkish labour market. The study finds that there are significant constraints regarding the labour market integration of SuTP in Turkey; due to the flexible labour market structure that exists because of neoliberal economy policies, high levels of informal employment and less unionized labour in Turkish labour market, integration policy scheme and practices of limited burden sharing support by the international community.