İstanbul ilinde satışa sunulan yoğurtların genel bileşim değerlerinin araştırılması
Investigation of general composition of yoghurts sold in Istanbul province
  1. Tez No: 722183
  2. Yazar: EKİN ŞENOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Süt Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada İstanbul ilinde marketlerde satışa sunulan 77 adet yoğurt örneği toplanarak fizikokimyasal özellikleri ve mineral madde miktarları belirlenmiştir. Analiz edilen örneklerin 12 adedini yağsız yoğurt, 26 adedini yarım yağlı yoğurt, 39 adedini tam yağlı yoğurt oluşturmuştur. Analiz sonuçlarına göre ortalama değerler; tam yağlı, yarım yağlı ve yağsız yoğurtlarda sırasıyla yoğurtlarda yağ %3.78, %1.71 ve %0.78; titrasyon asitliği %1.20 LA, %1.19 LA ve %1.16 LA; pH değeri 4.08, 4.10 ve 4.12 pH; protein %4.28, %4.09 ve %4.43; kurumadde %14.75, %12.25 ve %13.18. Örneklerin ortalama mineral madde içerikleri; kalsiyum 164.54 mg/100g, fosfor 104.54mg/100g, sodyum 55.09mg/100g, potasyum 191.33mg/100g, magnezyum 12.36 mg/100g, çinko 0.39 mg/100g, demir 1.90 ppm, bakır 0.54 ppm olarak saptanmıştır. Türk Gıda Kodeksi Fermente Süt Ürünleri tebliğine göre yağ içeriği yönünden tam yağlı yoğurtların %33'ü, yarım yağlıların %50'si, yağsız yoğurtların %16'sı sınır değerleri karşılayamamıştır. Tüm örnekler titrasyon asitliği ve protein içeriği yönünde ilgili tebliğ ile uyumlu bulunmuştur. Örneklerin mineral madde içerikleri yağ oranına bağlı olarak düzenli bir değişim göstermemiştir. Tüm örnekler birlikte değerlendirildiğinde kalsiyum miktarı ile sodyum, potasyum, fosfor, magnezyum ve çinko miktarı arasında kuvvetli bir korelasyon bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, 77 yoghurt samples sold in markets in Istanbul were collected and their physicochemical properties were determined. 12 of the yoghurt samples were made of non-fat, 26 of them were semi-fat and 39 of them were full-fat yoghurts. In yoghurt samples, titratable acidity, pH, dry matter, protein, mineral matter were determined. From the results it was found that, full-fat yoghurts had highest the total solid and protein content. The protein content of all yoghurt samples was found to be comply with the standart.