Karabuğdayda verim ve verim öğeleri üzerine farklı azot dozlarının etkisi
The effect of different nitrogen doses on yield and yield components in buckwheat
- Tez No: 722184
- Danışmanlar: PROF. DR. MELEHAT AVCI BİRSİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu araştırma, karabuğdayda (Fagopyrum esculentum Meonch.) uygun azot dozlarının belirlenmesi amacıyla 2019 yılında Ankara ili koşullarında yürütülmüştür. Araştırma tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak planlanmış, kontrol ve dört farklı azot dozu (3, 6, 9, 12 kg/da), materyal olarak da iki karabuğday çeşidi (Aktaş ve Güneş) kullanılmıştır. Araştırmada çıkış süresi, çiçeklenme gün sayısı, olgunlaşma gün sayısı, m²'de bitki sayısı, biyolojik verim, birim alan tane verimi, hasat indeksi ve protein oranı değerleri bakımından çeşit ve azot dozları arasında istatistiki olarak önemli ilişki saptanmıştır. Bir yıllık araştırma sonuçlarına göre karabuğday çeşitlerinden Aktaş çeşidi daha yüksek ortalamalar verirken, 1. azot dozunun (3 kg/da) her iki çeşit için de daha uygun sonuç verdiği belirlenmiştir. Karabuğday çeşitlerinde birim alan verimi 72.23-191.73 kg/da arasında, protein oranı ise %11.13-12.70 arasında değişmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in Ankara province conditions in 2019 to determine the appropriate nitrogen doses in buckwheat (Fagopyrum esculentum Meonch.). The research was planned as three replications according to the split plots experimental design in the randomized blocks, control and four different nitrogen doses (3, 6, 9, 12 kg/da), and two buckwheat varieties (Aktaş and Güneş) were used as material. In the study, a statistically significant relationship was found between cultivar and nitrogen doses in terms of exit time, flowering days, maturation days, number of plants per m², biological yield, grain yield per unit area, harvest index and protein ratio values. According to the results of the one-year research, Aktaş variety, one of the buckwheat varieties, gave higher averages, while the first nitrogen dose (3 kg/da) was determined to give more appropriate results for both varieties. The unit area yields of buckwheat cultivars varied between 72.23-191.73 kg/da, and the protein ratio varied between 11.13-12.70%.