Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi COVID-19 triyaj başvurularının retrospektif analizi ve toplumsal önlemlere göre değişiminin incelenmesi
Retrospective analysis of COVID-19 triage applications in Marmara University Pendik Training and Research Hospital according to the changes in public measures
- Tez No: 722190
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİHA SERAP ÇİFÇİLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Bu çalışmada, hastaneye COVID-19 salgını sırasında başvuran ve başvuru nedeni COVID-19 açısından değerlendirilen hastaların klinik özelliklerinin, yapılan test ve görüntüleme oranları ve bunların klinik sonuçlarının değerlendirilmesi ve karantina gibi birtakım toplumsal önlemlerin başvuru ve pozitif sonuç oranlarına etkisinin saptanması amaçlanmaktadır. Yöntem: Bu çalışmada, 8 Nisan ile 27 Mayıs 2020 tarihleri arasında belirli günlerde hastaneye ateş, öksürük, nefes darlığı gibi COVID-19 semptomları ile başvuran veya seyahat ve temas öyküsü olan hastaların tıbbi verileri geriye dönük olarak analiz edildi. Hastaların hastaların yapılan test oranı, BT çekilme oranları, BT sonuçlarının COVID-19 açısından anlamlı saptanma oranı ve bu hastaların yatış veya ayakta tedavi alma oranları, başvuru yakınmalarının ve olgu pozitiflik/ başvuru oranlarının zamana göre değişimi hesaplanmıştır. Bulgular: Toplamda 1474 hasta incelenmiştir. Şikayeti olan temaslı hastalar en sık başvuran gruptu. Hastaların %29'unda kronik hastalık mevcut olup, sırasıyla hipertansiyon, diyabet, astım en sık görülen hastalıklardı. Toplamda 91 (%6) hasta PCR pozitif, 158 (%11) hasta da BT pozitif idi. Hastaların %68'i öksürük, %48'i ateş, %45'i nefes darlığı şikayetiyle başvurdu. Ateş öyküsü, Covid-19 pozitifliği ile ilişkili bulunmuştur. Pozitif kişilerin yaş ortalaması daha yüksek saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, the clinical features, testing and imaging rates and clinical results of the patients who applied to the hospital during the COVID-19 epidemic were evaluated for the reason of application, and the clinical results of these, such as curfew or quarantine on certain days, were evaluated. It is aimed to determine the effect of some social measures on the application and positive result rates. Method: In this study, the medical data of patients who applied to the hospital during April 8 and May 27, 2020 with COVID-19 symptoms such as fever, cough, shortness of breath or who had a history of travel and contact were analyzed retrospectively. The rate of tests performed by the patients, thorax CT and PCR results and the rate of hospitalization or outpatient treatment and the change in the rate of admission complaints and case positivity/admission rates over the time were calculated. Results: A total of 1474 patients were examined. Symptomatic patients with Covid-19 contact history were the most frequently admitted group. Chronic disease was present in 29% of the patients, and hypertension, diabetes, and asthma were the most common diseases, respectively. In total, 91 (6%) patients were PCR positive and 158 (11%) patients were CT positive. 68% of the patients presented with cough, 48% with fever and 45% with shortness of breath.