Buzdağının görünmeyen yüzü: Covid 19 enfeksiyonda subakut tiroidit görülme sıklığı ve seyri
Buzdağının görünmeyen yüzü: Covid 19 enfeksiyonda subakut tiroidit görülme sıklığı ve seyri
  1. Tez No: 818106
  2. Yazar: FRANN DONY JOSEPH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA GÖZÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Amaç: Aralık 2019 Covid-19 enfeksiyonu başladıktan sonra, 2020 Mart ayında Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edildi. Covid-19 vücutta birçok organı etkilediği gibi tiroid bezini farklı şekillerde etkileyebilmektedir. Çalışmanın amacı, Türkiye'de Covid-19 enfeksiyon öncesi Şubat 2018-Şubat 2020 ile Covid-19 enfeksiyon sonrası Mart 2020-Mart 2022 dönemlerinde, subakut tiroidit (SAT) sıklığı ve seyrini belirlemektir. Yöntem: Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim Araştırma Hastanesi'ne Şubat 2018 ile Mart 2022 tarihleri arasında başvuran yaşı ≥ 18 ve üstü toplam 3459 tiroidit tanılı hasta çalışmaya alındı. Bunların içerisinden de SAT tanısı alan hastalar değerlendirildi. SAT tanısı çalışmaya alınan tüm hastaların verisi retrospektif taranarak konuldu. SAT tanısı konulurken; hastanın başvuru sırasında ya da yakın zamanda semptomatik olması (ateş, boyun ağrısı, halsizlik, çarpıntı, tremor, yutma güçlüğü); laboratuvar olarak hipertiroidisinin, yüksek sedimentasyon ve CRP değerlerinin olması, tiroid ultrasonografi ve tiroid sintigrafi bulguları göz önüne alınarak konuldu. Böylelikle 3459 hastadan toplam 138 hastaya SAT tanısı konuldu. SAT tanısı konulduktan sonra, hastaneye başvuran 18 yaş ve üstü genel hasta popülasyonda ve tiroidit hastalarda da SAT sıklığı hesaplandı. SAT tanı alan hastaların, tanı öncesi ve sonrası 3. ve 6. aylarda; klinik, laboratuvar ve görüntüleme verileri karşılaştırıldı. Ek olarak Covid-19 enfeksiyon öncesi ve sonrası dönemde SAT olan hastaların verileri de karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan 3459 hastadan, 138 hastaya SAT tanı konuldu.
Özet (Çeviri)
Aim: After the December 2019 Covid-19 infection started, it was declared a pandemic by the World Health Organization in March 2020. As Covid-19 affects many organs in the body, it can affect the thyroid gland in different ways. The aim of the study is to determine the frequency and course of Subacute Thyroiditis from February 2018 to February 2020 before Covid-19 infection and from March 2020 to March 2022 after Covid-19 infection in Turkey. Method: A total of 3459 patients with a diagnosis of thyroiditis ≥18 years and older who applied to Marmara University Pendik Training and Research Hospital between February 2018 and March 2022 were included in the study. Among these, patients diagnosed with SAT were evaluated. The SAT was diagnosed by retrospectively scanning the data of all patients included in the study. While diagnosing SAT; If the patient was symptomatic at the time of admission or recently (fever, neck pain, weakness, palpitation, tremor, dysphagia), laboratory hyperthyroidism, high sedimentation and CRP values, compliance with thyroid ultrasonogpraghy findings and thyroid scintigraphy findings were evaluated. Thus, a total of 138 patients out of 3459 patients were diagnosed with SAT. After the diagnosis of SAT, the frequency of SAT was calculated in the ≥18 years and older general patient population admitted to the hospital and in patients with thyroiditis. Pre- and post-diagnosis, 3rd and 6th month, clinical, laboratory and imaging data of patients diagnosed with SAT were compared. In addition, the data of the period before and after Covid-19 infection were compared. Results: Out of 3459 patients in the study, 138 patients were diagnosed with SAT.