COVID-19 pandemisi döneminde Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim Araştırma Hastanesi afet ve acil durum planı hazırlanması
Preparation of hospital incident command sysytem of Marmara University Pendik Education Research Hospital during the COVID-19 pandemic period
- Tez No: 720494
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU DENİZBAŞI ALTINOK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Ülkemizde nüfusun, cumhuriyetin ilk yıllarından günümüze kadar sosyo-ekonomik sebeplerle belli dönemlerde artan göç dalgaları ile taşradan büyük şehirlere kayması, aynı zamanda komşu ülkelerden son yıllarda artan sığınmacı sayısı ve 2018 yılında çıkarılan yasa ile belli bir değerin üzerinde gayrimenkul alan yabancı yatırımcılara doğrudan vatandaşlık verilmesi ile Marmara Bölgesi başta olmak üzere bazı şehirlerde aşırı insan birikimine sebep olmuştur. Herhangi bir bölgede popülasyon dikine yapılaşma ile orantısız şekilde arttıkça afetlerin gerçekleşme ihtimali artarken bölgenin lojistik gücü aynı oranda düşmektedir. 2017 verilerine göre dünyada 100.000 kişiye düşen hasta yatağı sıralamasında Türkiye, Avrupa Birliği ortalamasının altında ve 39. sırada yer almaktadır. Sağlık Bakanlığı'na bağlı her hastanenin fiziki ve personel altyapı özellikleri, konumu, bulunduğu bölgenin coğrafi özellikleri ve yatak kapasitesi birbirinden farklı olmasından ötürü herhangi bir doğal afet durumunda vereceği reaksiyon da çeşitlilik arz edecektir. Bu sebepten dolayı tüm hastanelerin afet gibi haller için kendisine göre oluşturulmuş bir acil durum eylem ve afet planı olmalıdır. Bu çalışmada T.C. Sağlık Bakanlığı'nın 14.06.2021'de ikinci sürümünü yayınladığı Hastane Afet ve Acil Durum Planı Hazırlama Kılavuzu ve Amerika Birleşik Devletlerinde en son 2014'te güncellenmiş Kalifornia Tıbbi Acil Durum Otoritesi tarafından hazırlanan Hastane Olay Yönetim Sistemi Kılavuzu rehberliklerinde hastanemiz veya çevresindeki yerleşim birimlerinde oluşabilecek farklı senaryolarda afetlere ve Covid-19 Pandemisine yönelik alınması gereken tedbirler ve aksiyonlardan detaylıca bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our country, the population shifted from the provinces to big cities with increasing waves of immigration from the first years of the republic to the present day due to economic and sociological reasons, as well as the increasing number of asylum seekers from neighboring countries in recent years and the granting of direct citizenship to foreign investors who bought real estate worth above concerned value with the law enacted in 2018. It has caused excessive human accumulation in certain localizations. As the population increases disproportionately with the vertical construction in a certain region, the probability of disasters increases, in fact reducing the logistics power of the region at the same rate. According to 2017 data, Turkey is below the EU average and ranks 39th in the world in terms of patient beds per 100,000 people. Since the physical and personnel infrastructure characteristics of each hospital affiliated to the Ministry of Health, the geographical characteristics of the region where it is located and the bed capacity are different from each other, the reaction to be given in case of any natural disaster will also vary. For this reason, every hospital should have an emergency action and disaster plan prepared for disasters or similar emergencies. In this study, the Hospital Disaster and Emergency Plan Preparation Guide published by the Ministry of Health of the Republic of Turkey on 14.06.2021, and the Hospital Incident Command System Guidebook prepared by the California Emergency Medical Services Authority in the United States, which was last updated in 2014, were used to guide our hospital or its surrounding settlements. The precautions and actions to be taken for Covid-19 pandemic and disasters in different scenarios that may occur in the units are mentioned in detail.