Aile hekimlerinin gebe ve çocuklarda Amerika Birleşik Devletleri önleyici hizmetler çalışma grubu önerileri ve periyodik sağlık muayeneleri ile tarama testleri rehberi hakkındaki bilgi düzeyinin araştırılması
  1. Tez No: 722214
  2. Yazar: MURAT TOSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKTAŞ MURAT YALÇIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
AMAÇ: Samsun'daki aile hekimlerinin gebe ve çocuklarda, Amerika Birleşik Devletleri Önleyici Hizmetler Çalışma Grubu (The U.S. Preventive Services Task Force, USPSTF) önerilerindeki periyodik sağlık muayeneleri ve tarama testleri rehberi hakkındaki bilgi düzeyinin değerlendilmesi amaçlandı. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışmamız 10.01.2022- 10.07.2022 tarihleri arasında Samsun'daki 183 aile hekiminin dahil edilmesi ile gerçekleştirilen anket verilerinin değerlendirildiği kesitsel çalışmadır. Çalışmanın evreniniSamsun'daki uzman aile hekimi, asistan aile hekimi, pratisyen aile hekimi ve aile hekimliğinde akademisyen olan hekimler oluşturmaktadır. Veriler SPSS 20.0 programı ile değerlendirilmiş olup verilerin istatistiğinde Kruskal Wallis ve Ki-Kare testleri kullanıldı. BULGULAR: Çalışmamıza katılan hekimlerin yaş ortalaması 31,12 ± 7,03 yıl idi. Toplam katılımcıların %68, 9'u (n=126) kadın, %31,1'i (n=57) erkekti. Çalıştıkları statüler ise %68,9 'u (n=126) tam zamanlı aile hekimliği asistanı, %16,4 'ü (n=30) uzman aile hekimi, % 9,3'ü (n=17) pratisyen aile hekimi, % 3,8 'i (n=7) sözleşmeli aile hekimliği asistanı ve % 1,6'sı (n=3) akademisyen idi. Çalışmamıza katılan hekimlerin 'Preeklampsi için yüksek risk altındaki kadınlarda 12. gebelik haftasından sonra koruyucu ilaç olarak düşük doz aspirin (81 mg/gün) kullanılmasını önerilmelidir' ; 'Asemptomatik kadınlarda yumurtalık kanseri taraması yapılmalıdır' ; 'Asemptomatik adolesanlarda ve hamile olanlar da dahil olmak üzere yetişkinlerde genital herpes simpleks virüsü (HSV) enfeksiyonu için rutin serolojik tarama yapılmalıdır' ; '24 yaş ve altındaki cinsel olarak aktif kadınlarda ve enfeksiyon riski yüksek olan yaşlı kadınlarda gonore taraması yapılmalıdır' ;'24 yaş ve altındaki cinsel olarak aktif kadınlarda ve enfeksiyon riski yüksek olan yaşlı kadınlarda klamidya taraması yapılmalıdır'; 'Su kaynağında florür eksikliği olan çocuklar için 6 aylıktan başlayarak oral florür takviyesi reçete edilmelidir'; 'İlk süt dişi çıkmasıyla beraber bebeklerin ve çocukların süt dişlerine florür vernik uygulamasını yapılmalıdır'; 'Ergen veya yetişkin erkeklerde testis kanseri için tarama yapılmalıdır' ; 'Erken doğum için yüksek risk altında olmayan hamile kişilerde bakteriyel vajinoz taraması yapılmasını önerilmektedir' ve 'Gebelerde kardiyovasküler hastalık riskini saptamak için ekg ile tarama yapılmalıdır' sorularındaki bilgi düzeyinin yetersiz olduğu saptanmıştı. SONUÇ: Gebe ve çocuk izleminde önemli rol oynayan aile hekimlerinin PSM ve tarama testleri ile ilgili bilgi düzeylerini artırarak güncel kılavızları takip etmelerini sağlamak oldukça önemlidir. Aile hekimliği uzmanlık eğitiminde PSM ve tarama testlerinin öğrenilmesinin önemi vurgulanarak kalıcı öğrenimlerinin artırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: It was aimed to evaluate the knowledge level of family physicians in Samsun about the guideline of periodic health examinations and screening tests in pregnant women and children, in the recommendations of the United States Preventive Services Task Force (USPSTF). MATERIALS and METHODS: It was a cross-sectional study carried out included in Samsun between 10.01.2022 and 10.07.2022. The universe of the study consisted of specialist family physicians, family practice resident, untrained general practitioners and academicians in family medicine in Samsun. The data were alayzed using with the SPSS 20.0 program. RESULTS: The mean age of the physicians participating in our study was 31.12 ± 7.03 years. Of the total participants, 68.9% (n:126) were female, 31.1% (n:57) were male. The statuses they work for are 68.9% (n:126) full-time family medicine assistants, 16.4% (n:30) specialist family physicians, 9.3% (n:17) general practitioners, 3.8% (n:7) were contracted family medicine residents and 1.6% (n:3) were academicians. The average number of years of professional experience of the participants was 6.24 ± 6.46 years (minimum 1, maximum 37), and the mean number of children was 0.53 ± 0.79. Physicians participating in our study should be advised to use low-dose aspirin (81 mg/day) as a preventive drug after the 12th gestational week in women at high risk for preeclampsia; 'Asymptomatic women should be screened for ovarian cancer'; 'Routine serological screening for genital herpes simplex virus (HSV) infection should be performed in asymptomatic adolescents and adults, including pregnant women'; 'Sexually active women aged 24 years and younger and older women at high risk of infection should be screened for gonorrhea'; 'Sexually active women aged 24 years and younger and older women at high risk of infection should be screened for chlamydia'; 'For children deficient in fluoride in the water supply, oral fluoride supplementation should be prescribed from 6 months of age'; 'With the eruption of the first milk tooth, fluoride varnish should be applied to the milk teeth of babies and children'; 'Adolescent or adult men should be screened for testicular cancer'; It was determined that the level of knowledge in the questions 'Bacterial vaginosis screening is recommended for pregnant women who are not at high risk for preterm birth' and 'ECG screening should be performed to determine the risk of cardiovascular disease in pregnant' was found to be insufficient. CONCLUSION: It is very important to ensure that family physicians, who play an important role in pregnancy and child follow-up, follow current guidelines by increasing their level of knowledge about PSM and screening tests. Permanent learning should be increased by emphasizing the importance of learning PSM and screening tests in family medicine residency training.