Güneydoğu Anadolu ağızlarının karşılaştırmalı şekil bilgisi
Comparative shape information of Southeastern Anatolian dials
- Tez No: 722234
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHAN BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 339
Özet
Ağızlar, Türkiye Türkçesi dil araştırmalarında önemli bir yer tutmaktadır. Önce ağız çalışmaları derlemelerle başlamış, derlenen metinlerin dil özellikleri ortaya konmuştur. Ağızların sınıflandırılması gereği araştırmacıların ilgisini karşılaştırmalı ağız çalışmalarına yöneltmiştir. İşte bu tez çalışmasında da Güneydoğu Anadolu Ağızları şekil bilgisi yönünden karşılaştırılmak suretiyle aynı bölgede yer alan iller arasındaki benzerlik ve farklılıklar gösterilmeye çalışılmıştır. Bu tez çalışması; giriş, inceleme ve sonuç olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, Türkçe Şekil Bilgisi İle İlgili Yapılan Çalışmalar, Türkiye Türkçesi Ağız Çalışmaları, Türkiye Türkçesi Ağızları Üzerine Yapılmış Sınıflandırma Çalışmaları, Güneydoğu Anadolu Ağızları Üzerine Yapılan Çalışmalar ve Tezle İlgili Bilgiler adlı başlıklardan oluşmaktadır. İnceleme bölümünde ağızlar şekil bilgisi yönünden karşılaştırılarak verilmiştir. Bu bölüm Yapım Ekleri ve Çekim Ekleri olmak üzere iki ana başlıktan oluşmaktadır. Sonuç bölümünde ise Güneydoğu Anadolu ağızlarının karşılaştırmalı şekil bilgisi üzerine ulaşılan sonuçlar yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Dialects, play an important role in the language researches of Turkish used in Turkey. First, dialect studies started with compilations, and language features of the compiled texts were revealed. Due to the need to classify dialects, the researchers' attention has directed the comparative dialect studies. Here, in this thesis study, by comparing the Southeastern Anatolian Dialects in terms of morphology, it has been tried to show the similarities and differences between the provinces in the same region. This thesis work; It consists of three parts: introduction, examination and conclusion. In the introduction, Turkish Morphology Related Work done, Turkey Turkish Dialect Studies, Turkey Turkish Dialects on Made Classification Studies, Southeast Anatolian Dialect Studies on and thesis crypt consists of titles from Information. In the review section, the dialects are given by comparing them in terms of shape information. This section consists of two main titles: Production Attachments and Inflectional Attachments. In the conclusion part, the results obtained on the comparative morphology of the Southeastern Anatolian dialects are included.