Quality enhancement of computed tomography images of porous media using convolutional neural networks
Evrişimli sinir ağları kullanarak gözenekli ortamın bilgisayarlı tomografi görüntülerinin kalitesinin iyileştirilmesi
  1. Tez No: 722238
  2. Yazar: ERTUĞRUL UMUT YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR UĞUR, DR. ÖĞR. ÜYESİ GUENTHER GLATZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Mathematics, Petroleum and Natural Gas Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilimsel Hesaplama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bilgisayarlı tomografi, tahribatsız bir görselleştirme teknolojisi olarak klinik ve endüstriyel uygulamalarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Bilgisayarlı tomografi taramalarının kalitesi, incelenen örneğin tahmini fiziksel özelliklerinin doğruluğu üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir. X-ışınına maruz kalma süresi, tarama kalitesi için çok önemli bir faktördür. İdeal olarak, fiziksel özellikler tanımlanacaksa, büyük sinyal-gürültü oranları sağlayan uzun maruz kalma süresi taramaları kullanışlıdır. Ancak özellikle mikro bilgisayarlı tomografi uygulamalarında uzun pozlama süreleri hızlı gerçekleşen bazı fiziksel süreçlerin izlenmesinde sorun teşkil etmektedir. Bu sorunu hafifletmek için, bu tez, taranan görüntünün sinyal-gürültü oranını aynı anda iyileştirirken, X-ışını maruz kalma süresinde bir azalmaya izin veren tarama kalitesi geliştirmesi için evrişimli bir sinir ağı yaklaşımı önermektedir. Ayrıca, ortalama karesel hata ve yapısal benzerlik indeksi ölçüsü gibi farklı kayıp fonksiyonlarının kullanılmasının ağın performansı üzerindeki etkisi analiz edilmiştir. Hem görsel hem de nicel değerlendirmeler, eğitimli ağın düşük dozlu taramaların kalitesini büyük ölçüde iyileştirdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Computed tomography has been widely used in clinical and industrial applications as a non-destructive visualization technology. The quality of computed tomography scans has a strong effect on the accuracy of the estimated physical properties of the investigated sample. X-ray exposure time is a crucial factor for scan quality. Ideally, long exposure time scans, yielding large signal-to-noise ratios, are available if physical properties are to be delineated. However, especially in micro-computed tomography applications, long exposure times constitute a problem for monitoring some physical processes that are happening quickly. To alleviate this problem, this thesis proposes a convolutional neural network approach for scan quality enhancement allowing for a reduction in X-ray exposure time while improving signal-to-noise ratio of the scanned image simultaneously. Moreover, the impact of using different loss functions, namely the mean squared error and the structural similarity index measure, on the performance of the network is analyzed. Both the visual and quantitative assessments show that the trained network greatly improves the quality of low-dose scans.