Preterm bebekler ve anneleri arasındaki görüntülü görüşmenin bebeklerin fizyolojik parametrelerine ve anne-bebek bağlanmasına etkisi
The impact of video chat interactions between mother and preterm infant on physiological parameters of infant and mother-infant bonding
  1. Tez No: 722261
  2. Yazar: SERAP KAYNAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE BAL YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırma, YYBÜ'nde tedavi gören preterm bebekler ve anneleri arasındaki görüntülü görüşmenin bebeklerin fizyolojik parametrelerine ve anne-bebek bağlanmasına etkisini belirlemek amacıyla 17 Mart 2021- 15 Aralık 2021 tarihleri arasında, T.C. Sağlık Bakanlığı Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde yürütülmüştür. Araştırma prospektif, randomize kontrollü, deneysel bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini 75 preterm bebek ve annesi oluşturmaktadır, örneklem belirlemede güç analizi kullanılmıştır (G*Power, 3.1.9.2). Verilerin toplanmasında“Anneye Ait Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Preterm Bebek Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Preterm Bebek Fizyolojik Parametreler İzlem Formu”ve ''Anne-Bebek Bağlanma Ölçeği (ABBÖ)'' kullanılmıştır. Araştırmada; YYBÜ'nde yatan preterm bebek ve annesi arasında görüntülü görüşmenin sağlandığı grup (Görüntülü Görüşme Grubu), YYBÜ'nde yatan preterm bebek ve annesi arasında görüntülü görüşme sırasında annenin bebeğine ninni söylediği grup (Görüntülü Görüşmede Ninni Söylenen Grup) ve kontrol grubu olmak üzere üç grup bulunmaktadır. Anne ve preterm bebek arasındaki görüntülü görüşmeler akıllı cihazlar aracılığı ile ''Zoom'' uygulaması üzerinden yapılmıştır. Veriler çalışma öncesi, sırası ve sonrası dönemde araştırmacı tarafından toplanmıştır. Araştırmada Görüntülü Görüşme, Görüntülü Görüşmede Ninni Söylenen ve Kontrol gruplarının çalışma öncesi, çalışma sonrası (7. gün) ve çalışmanın 30. günü ölçülen ABBÖ puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur. Görüntülü Görüşme ve Görüntülü Görüşmede Ninni Söylenen grubun çalışma sonrası (7. gün) ve çalışmanın 30.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the effect of video calls between preterm infants and their mothers treated in the Neonatal Intensive Care Unit (NICU) on the physiological parameters of infants and maternal-infant bonding. The study was carried out between March 17, 2021, and December 15, 2021, in the NICU of the Turkish Ministry of Health, Balıkesir Atatürk City Hospital. The study is a prospective, randomized controlled, experimental study. The sample of the study consists of 75 preterm infants and their mothers. Power analysis was used for sampling (G*Power, 3.1.9.2).“Mother's Descriptive Information Form,”“Preterm Baby Descriptive Information Form,”“Preterm Baby Physiological Parameters Follow-up Form,”and“Maternal-Infant Bonding Scale (MIBS)”were used to collect the data of the study. There were three groups in the study: the group in which the video call was provided between the preterm baby in the NICU and his mother (Video Call Group), the group in which the mother sang a lullaby to her preterm baby in the NICU during the video call (Video Call with Lullaby Group), and the control group. Video calls between the mother and the preterm infant were made via smart devices with the“Zoom”application. The data were collected by the researcher before, during, and after the study. A statistically significant difference was found between the MIBS scores of the Video Call Group, Video Call with Lullaby Group, and control group measured before the study, 30th day of the study, and post-study (7th day), and.