Incorporation of foreign exchange risk to Fama-French factor model: A study on Borsa İstanbul
Döviz kuru riskini içeren Fama-French faktör modeli: Borsa İstanbul üzerine bir çalışma
- Tez No: 722262
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA GAYGISIZ LAJUNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Maliye, Econometrics, Economics, Finance
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu ampirik çalışmada, Fama-French Beş Faktör modeli ile söz konusu modelin, yabancı para risk faktörünü içeren versiyonun, Borsa İstanbul'da işlem gören hisse senetlerinin getiri tahminlerine ilişkin performansları karşılaştırılmaktadır. Bu çalışmanın varlık fiyatlaması literatürüne temel katkısı, Fama-French Beş Faktör modeline döviz kuru riskinin eklenmesidir. Döviz kuru riski göstergesi olarak ilave bir faktör tanımlanmıştır. Bu çalışmanın diğer katkısı, bir makine öğrenme tekniği olan, destek vektör regresyon (DVR) yöntemiyle döviz kuru riskini içermeyen FF5F modeli ile döviz kuru riskini içeren FF5F modeli kullanılarak Borsa İstanbul hisse senetleri için portföy getirilerinin tahmin edilmesidir. Borsa İstanbul üzerine yapılan çok sayıda ampirik çalışma bulunmasına karşın, bildiğimiz kadarıyla DVR yöntemiyle SVFM veya Fama-French çoklu faktör modelleri kullanılmak suretiyle Borsa İstanbul üzerine uygulanan başka bir çalışma bulunmamaktadır. DVR yönteminin etkliğini gösteren ampirik çalışmalar bulunmaktadır. Ayrıca bazı çalışmar doğrusal faktör regresyon yöntemi ile makine öğrenme tekniği gibi alternatif yöntemlerin performanslarını karşılaştırmaktadır. Çalışmamız, basit doğrusal regresyon ve DVR tahminlerinin birleştirilmesi suretiyle önce çıkmaktadır. Doğrusal birleşimler sonucunda hesaplanan optimum ağırlık değerleri DVR tahminlerinin daha güçlü olduğunu işaret etmektedir. 36 kombinasyonun 28'inde, DVR tahminlerine ait optimum ağırlık değerlerinin, basit doğrusal regresyon tahminlerine ait ağırlıklardan daha yüksek olduğu gözlenmektedir. Doğrusal regresyon yöntemi, Fama-French çoklu faktör modeli bağlamında, faktörlerin doğrusal olmayan etkilerini yansıtamamaktadır. Hisse senedi piyasalarının doğrusal olmayan boyutunu göz önünde bulunduran varlık fiyatlama modelleri daha sağlıklı tahminler üretebilirler.
Özet (Çeviri)
This empirical study compares the relative performances of the Fama-French five-factor model without foreign exchange risk and the five-factor model incorporating foreign exchange risk on capturing portfolio returns in Borsa İstanbul. The main contribution of our study to the asset pricing literature is the incorporation of FX risk to the Fama-French five-factor model. We propose an additional factor as a proxy for FX risk. Another contribution of this study is implementing a machine learning technique, support vector regression (SVR), to estimate portfolio returns through the FF5F model without FX risk and FF5F model incorporating FX risk for Borsa İstanbul stocks. Although there are numerous researches investigated on Borsa İstanbul, any other study did not implement SVR via CAPM or Fama French multi-factor models to the best of our knowledge. There are empirical studies that confirm the efficiency of SVR. Some studies also compare the performance of the linear factor regression method with alternative statistical tools, including machine learning methods. Our study stands out in combining predictions of simple linear regression and SVR methods. Optimal weights obtained from linear combinations imply more precise estimations through SVR. In 28 out of 36 combinations, we observed that optimal weights assigned to SVR estimations were greater than those assigned to SLR estimations. Linear regression methods may be too restrictive to reflect the non-linearity of factor exposures under the Fama-French multi-factor model scheme. Asset pricing models, which take nonlinear aspects of the stock markets into consideration, might generate more precise estimations.