The reservoir rock evaluation using petrography and porosity tests in the Hilala wells field of the Ogaden basin
Etiyopya'daki Ogaden havzası Hilala kuyuları sahasında petrografi ve porozite testleri kullanılarak rezervuar kayası değerlendirmesi
  1. Tez No: 992492
  2. Yazar: ABDIHADI HAJI HUSSEIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜL YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Ogaden havzasındaki Hilala kuyuları sahasında yer alan rezervuar kayasını, petrol potansiyelini daha iyi anlamak ve hidrokarbon arama çalışmalarını optimize etmek amacıyla petrografi ve porozite testleri kullanarak değerlendirmektedir. Tezin amacı, arama verimliliğini artırmak ve Ogaden havzasında sürdürülebilir hidrokarbon kullanımını mümkün kılmaktır. Petrografik analiz, rezervuar kayalarının mineral bileşimini, dokusunu ve yapısını belirlemiş; çekirdek örnekleri ise porozite gibi fiziksel özellikler açısından değerlendirilmiştir. Bu analizlerden elde edilen bulgular, kapsamlı bir karakterizasyon sağlamak ve hidrokarbon rezervuar performansını etkileyen temel faktörleri belirlemek amacıyla birleştirilmiştir. Analiz, mineral bileşiminde önemli çeşitlilik olduğunu ortaya koymuş, bu da farklı jeolojik kökenleri yansıtmaktadır. Kuvars açısından zengin örnekler yüksek petrol rezervuar potansiyeline işaret ederken, kil veya biyotit bakımından zengin örnekler, zayıf tanelenme ve düşük porozite nedeniyle daha elverişsiz koşullar göstermiştir. Köşeli taneli şekiller, minimum taşınma ve ayrışmayı işaret etmektedir. Çalışma, hidrokarbon aramasında ayrıntılı petrografik analizlerin önemini vurgulamakta ve mineral bileşimi ile doku değişkenliğine dayalı özel stratejilere olan ihtiyacı öne çıkarmaktadır. Petrografi ve porozite verilerinin entegrasyonu, rezervuar potansiyelinin bütüncül bir şekilde anlaşılmasını sağlayarak, Ogaden havzasındaki gelecekteki arama faaliyetlerine rehberlik etmektedir. Bu araştırma, rezervuar kayalarının kapsamlı bir karakterizasyonunu sunmakta ve hidrokarbon rezervuar performansını etkileyen temel faktörleri belirlemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis evaluates the reservoir rock in the Hilala wells field of the Ogaden basin using petrography and porosity tests, to enhance petroleum potential understanding and optimize hydrocarbon exploration efforts. The aim of this thesis is to improve exploration efficiency and enable sustainable hydrocarbon utilization in the Ogaden basin. Petrographic analysis enabled the interpretation of the mineral constituents, textural characteristics, and structural attributes of reservoir lithologies, while core specimens were evaluated for their physical properties, such as porosity. The outcomes derived from these analyses were synthesized to furnish a holistic characterization and to delineate critical factors that affect hydrocarbon reservoir efficiency. The investigation revealed notable divergences in mineral composition, indicative of varied geological origins. Samples enriched in quartz suggested a pronounced potential for oil reservoirs, whereas those abundant in clay or biotite exhibited suboptimal conditions attributable to inadequate sorting and diminished porosity. The presence of angular grain morphologies indicated limited transport and weathering processes. This research emphasizes the significance of careful petrographic examination in the kingdom of hydrocarbon exploration and emphasizes the necessity for modified strategies predicated on mineral composition and textural heterogeneity. The incorporation of petrographic and porosity data smooths a broad comprehension of reservoir potential, thereby informing prospective exploration endeavours within the Ogaden basin. This investigation contributes an extensive characterization of the reservoir lithologies, identifying essential elements that influence hydrocarbon reservoir performance.