Sennur Sezer hayatı, sanatı, eserleri
Senner Sezer's li̇fe, art and works
- Tez No: 722332
- Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
Sennur Sezer, 1958 yılından 2015 yılına dek yazan ve Toplumcu-Gerçekçi edebiyat anlayışından hiç vazgeçmeyen bir şairdir. Nâzım Hikmet'in yolundan devam eden şairler arasında yer alan Sezer'in şiirlerinde George Lukács'ın“diyalektik maddeci imge”adını verdiği imge türüne rastlarız. Şiirlerinde yer alan imgeler ile ideolojisini ve sanatındaki estetiği birleştirir. Bu şiir anlayışından hiçbir zaman sapmaz. Her ne kadar şair kimliği ön planda olsa da çocuk edebiyatına sunduğu katkıları, inceleme-araştırma kitapları, anlatı türünde yazdığı kitapları, hazırladığı seçkiler ve denemeleri de en az şiirleri kadar değerlidir. Şiirlerini yayımladığı ilk yıllardan itibaren yapmış olduğu çalışmalar ve almış olduğu ödüller ile Türk edebiyatı tarihinde isminden söz ettirmiştir ve ettirmeye devam etmektedir. 1960'lı yıllardan sonra literatür taraması yapıldığında Sennur Sezer ismine sıkça rastlanmaktadır.“Sennur Sezer Hayatı, Sanatı ve Eserleri”adlı bu tezde Sezer'in hayatı ve sanat anlayışı hakkında bilgiler verilecek, eserlerinin her biri tek tek incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Sennur Sezer is a poet who never gave up on the Socialist-Realistic approach in her literature from 1958 to 2015. The type of image that George Lukács calls“dialectical materialist image”is encountered in the poems of Sezer, one of the poets who followed the path of Nâzım Hikmet. She combines the images in her poems with her ideology and aesthetics in her art. She never deviates from this poetics. Although her poet identity is at the forefront, her contributions to children's literature, study-research books, narrative books, selections and essays are as valuable as her poems. She has made a name for herself in the history of Turkish literature with the works and the awards since the first years she published her poems, and she continues to do so. When the literature is searched after the 1960s, the name Sennur Sezer is frequently encountered. In this thesis named“Sennur Sezer's Life, Art and Works”, information about Sezer's life and understanding of art will be given, and each of her works will be examined one by one.