Located subjecthoods: Gender and lived body in An Atlas of The Difficult world and Afiş
Konumlandırılmış öznelikler: An Atlas of The Difficult World ve Afiş'te toplumsal cinsiyet ve yaşayan beden
  1. Tez No: 584675
  2. Yazar: YAPRAK DAMLA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MARIA PILAR MILAGROS GARCIA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, Sosyoloji, American Culture and Literature, Comparative Literature, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eleştiri ve Kültür Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma; feminist eleştirel söylem analizi (FESA) yönteminin yaşayan beden (corps vivant) kavramı aracılığıyla şiir analizine uygulanıp uygulanamayacağını araştırmayı hedefler ve temelini akıl, üstün delalet ve tutarlılıktan alan, erkek-merkezli, post-Kartezyen, geleneksel şiir analizi yöntemlerini terk etmeyi savunur. Çalışmada yaşayan beden şiirlerde merkezi bir temadır ve şiirlere şairlerin coğrafi ve kronolojik konumlandırılmışlığından azade, münferit birer ürün olarak yaklaşan şiir analizi gelenekleri reddedilmiştir. Bu çalışma -Elizabeth Grosz'un, yaşayan beden kavramını uyarlayarak ileri sürdüğü beden feminizmi teorisinden de faydalanarak- sırasıyla Adrienne Rich (ABD) ve Sennur Sezer (Türkiye) tarafından yazılmış An Atlas of the Difficult World [Zor Bir Dünyanın Atlası] ve Afiş adlı şiir kitaplarını feminist eleştirel söylem analizi yöntemi ile inceler. Kitaplardaki ortak söylemsel kategorileri özneliklerin bedenselliği ve özneliklerin bir topluluk içine konumlandırılmışlığı olarak tespit eden çalışma, FESA yöntemi ile bir araya geldiğinde (feminist) yaşayan beden kavramının, feminist araştırmacılar için şiire bir kültürel metin olarak yaklaşma ve şiir içinde patriarkal güç ilişkilerine meydan okuyan söylemsel yöntemleri tespit etme imkânı sunduğunu öne sürer.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates whether feminist critical discourse analysis (FCDA) could be applied to poetry via the notion of lived body (corps vivant), as opposed to the conventional methods of poetry analysis which centralize male-oriented post-Cartesian subjecthoods based on rationale, transcendental agency, and coherency. It embraces lived body as a central theme in the poems and abandons the conventions of poetry analysis which have regarded poems as separate works, unaffected by the geographical and chronological locatedness the poets. With the aid of Elizabeth Grosz's corporeal feminism which adapts the notion of lived body, the thesis applies feminist critical discourse analysis to explore the poetry collections An Atlas of the Difficult World and Afiş [Poster], published by Adrienne Rich (US) and Sennur Sezer (Turkey), respectively. Identifying the common discursive categories in the books as corporeality of subjecthoods and locatedness of subjecthoods within a community, the thesis suggests that together with FCDA, (feminist) lived body provides feminist scholars the grounds to approach poetry as a cultural text and identify the discursive methods in poetry to defy patriarchal power relations.