FIGO 2018 serviks kanseri evrelendirilmesine göre serviks kanserli olgularımızın dağılımı ve prognuzu
Distribution and prognosis of OUR cervical cancer cases according to 2018 cervical cancer staging
  1. Tez No: 722350
  2. Yazar: BÜŞRA ASENA TORUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR FIRAT ORTAÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: FIGO 2018 serviks kanseri evrelendirme sistemine göre erken evre ve lokal ileri evre serviks kanseri olarak evrelendirilen hastaları genel sağkalım ve progresyonsuz sağkalım açısından ve lokal ileri evre serviks kanseri olan hastalarda cerrahi evrelendirme yapılan ve cerrahi evrelendirme yapılmayan hasta gruplarını genel sağkalım ve progresyonsuz sağ kalım açısından karşılaştırmalı olarak değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate patients who were staged as early stage and locally advanced cervical cancer according to the FIGO 2018 cervical cancer staging system in terms of overall survival and progression-free survival, and in patients with locally advanced cervical cancer who underwent surgical staging and were not surgically staged in terms of overall survival and progression-free survival. to evaluate it comparatively in terms of survival. Materials and methods: In this single-center, retrospective, clinical study, patients diagnosed with cervical cancer and treated between 2006-2021 were restaging according to the FIGO 2018 cervical cancer staging system, and 114 patients evaluated as early stage and locally advanced cervical cancer were included in the study. Two patient groups were evaluated in terms of overall survival and progression-free survival after the treatment modality applied. Patients with locally advanced cervical cancer who underwent surgical staging were divided into two subgroups as patients with positive lymph node involvement and without lymph node involvement. The survival rate was evaluated comparatively. The Kaplan-Meier method was used to obtain the survival curves, and the Long-Rank test was used for the survival comparisons.