Ticari işletmelerde stok hareketlerinin bilgisayar desteği ile takibi
The Following of stock activities through computers in commercial administrations
- Tez No: 72237
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. O. ŞADİ ÖZKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
II ÖZET Bu çalışmada; teorik olarak Stok Kontrol Yöntemleri tanıtılarak, piyasadaki Bilgisayar Destekli Stok Program Modülleri incelenmiştir. Bu modüllerin avantajları ve dejavantajlar tespit edilmiştir. Mevcut Stok Program modülleri incelendikten sonra, bu modüllere alternatif olabilecek ve eksik yönlerini dolduracak bir“Stok Takip Programı”geliştirilmiştir. Geliştirilen yeni Program, Delphi 3.0 dilinde yazılmış olup, dosyalar Paradox 7.0 formatında düzenlenmiştir. Program, Windows 95 altında çalışmaktadır. Programın; görsel, estetik ve hızlı olmasına çok önem verilmiştir. Programda, modüller arasındaki geçişlerin kolay olması hedeflenmişin Ayrıca program komutları, işlem sırasında kendi kendini tanımlar biçimde kodlanmıştır. Programdaki en önemli özellik ise; Kullanıcı Dostu; kullanımı kolay olmasıdır. Program bir ticari işletmede uygulanarak, sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
in ABSTRACT In this thesis, Stock Control Techniques have been described theoretically and Computer Assisted Stock Control Modules using on the Market have been examined. It has been finding both advantages and disadvantages of these modules. After examining Current Stock Control Programmes, a Stock Follow-Up Programme which would be an alternative and rebuilding its faulty sides have been developed. The developed new system, which is written with Delphi 3.0 language and Files has been designed in Paradox 7.0 format. This programme has been running under the Windows 95 system. Additionally it has been trying to create an audio-visual, aestetic and swift programme operation. It is aimed that the transfer among modules would be easy. On the other hand, Programme Commands have been designed as“self introductory type”while programme has been running. The most important thing of the Programme is that it is“User friendly”. This programme was applied in a commercial company and results also evaluated.