Hipertansiyonu olan akromegali hastalarında sabah kan basıncı dalgalanması ve serum IGF-1 düzeyi arasındaki ilişki
The relationship between morning blood pressure fluctuation and serum IGF-1 level in acromegal patients with hypertension
  1. Tez No: 722412
  2. Yazar: FATİH NECİP ARICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLMİ ERDEM SÜMBÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Akromegali tanılı hastalarda yüksek olan insülin-like growth factor 1 (IGF-1) düzeyi hastalık için spesifik olan yapısal ve fonksiyonel değişikliklere neden olur. Bu değişiklikler hastalık tedavi edilmezse mortaliteye neden olur ve mortalitenin de en sık sebebi kardiyovasküler hastalıklardır. 24 saatlik ambulatuvar kan basıncı monitorizasyonu (ABPM) ile ölçülen sirkadyan kan basıncı (KB) ritmi; KB' nin uykuda düşmesi, uyanıkken ani yükselmesi ile değişebilmektedir. KB' daki bu değişikliklerle ilişkili olarak akut kardiyovasküler olayların başlamasının, uyandıktan kısa bir süre sonra zirveye ulaştığı gösterilmiştir. Bu çalışmada, Akromegali tanılı hastalarda KB'daki değişikliklerin IGF-1 düzeyi ile ilişkisi araştırılacaktır. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 25.05.2020-25.11.2021 tarihleri arasında, hastaneye başvurup akromegali tanısı almış ve anamnez, fizik muayene, daha önceden yapılmış tetkiklerinde çalışmaya dahil olmalarında engel bir durum teşkil etmeyen hastalar ile hipertansiyonu olan hasta grubu alınacaktır. Hipertansiyonu olan akromegalisi olmayan 30 hasta, hipertansiyonu olan ve akromegali tanısı olan 30 hasta alınmıştır. Bu hastalarda serum biyokimya parametreleri, serum IGF-1 düzeyi ve ambulatuvar holter kan basıncı takipleri karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamıza daha önceden yapılmış tetkiklerinde çalışmaya dahil olmalarında engel bir durum teşkil etmeyen 30 hipertansiyonu olan akromegali hastası ve 30 hipertansiyonu olan akromegalisi olmayan hasta çalışmaya alındı. Hastaların 30'u erkek 30'u kadın olarak alındı. Gruplar arası IGF-1(p=
Özet (Çeviri)
Aims: High levels of insulin-like growth factor 1 (IGF-1) in patients with acromegaly cause structural and functional changes specific for the disease. If the disease is not treated or controlled, these changes can result in mortality. The most common cause of acromegaly-related mortality is cardiovascular disease. Circadian blood pressure (BP) rhythm as measured by 24-hour ambulatory blood pressure monitoring (ABPM); can vary as a decrease in blood pressure while asleep and a sudden rise when awake. The risk of acute cardiovascular events associated with these changes in blood pressure has been shown to peak shortly after awakening. In this study, the relationship between blood pressure changes and IGF-1 levels in patients with acromegaly will be investigated. This study was planned due to the lack of sufficient data on this subject in the literature. Materials and Method: From the patients who applied to Health Sciences University Adana City Training and Research Hospital between 25 May 2020 and 25 November 2021 and who did not met the exlusion criteria; patients with acromegaly and patients with hypertension were included in our study. 30 patients as hypertensive control group and 30 patients with hypertension and acromegaly diagnosis were included in the study. Serum biochemistry parameters, serum IGF-1 levels and ambulatory Holter blood pressure follow-ups in these patients were compared. Findings: Thirty patients with acromegaly plus hypertension and 30 patients with hypertension and without acromegaly were included in our study. Thirty of the patients in the study were male and 30 were female. In the analyzes performed, statistically significant difference was observed between the groups in terms of IGF-1(p=