Suriyeli mültecilerin sosyal uyum sorunu: Ankara Önder Mahallesi örneği
The problem of social cohesion of Syrian refugees: The case of Ankara: Önder Neighborhood
- Tez No: 722437
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDÜLKADİR ZORLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Küreselleşme sonrası artan göç hareketleri bazı ülkeler için güvenlik tehdidi olarak algılanmış olup göç politikaları insan esaslı değil, vatandaş temelinde şekillenmeye başlamıştır. İnsan haklarını koruma amacından çok vatandaş haklarını korumak hedef haline getirildiği için bazı ülkelerin 1951 Cenevre Sözleşmesi'ne uygun olmayan biçimlerde göçmenleri kabul etmediklerini görmekteyiz. Bu durum göçmenlerin orantısız dağılımına, özellikle Türkiye'de ani göçmen artışına neden olmuştur. Göçün bütün toplumsal yapıyı derinden etkilemesi nedeniyle sosyal uyum süreci hem göçmenler hem de Türk toplumu için büyük önem taşımaktadır. Bu sebeple sosyal uyumsuzluğa hatta belki çatışmaya neden olabilecek sosyal uyum sürecini engelleyen ya da zedeleyen noktaların ve eksikliklerin tespit edilmesi büyük önem arz etmektedir. Çalışmada bu süreçler incelenmiştir. Bu araştırma Suriyeli göçmenlerin ve Türk toplumunun sosyal uyum süreçlerini şekillendiren gündelik hayat deneyimlerinin ve ilişki ağlarının incelenerek Türk toplumuyla karşılıklı sosyal uyum süreçlerini sorgulama ve sorunların kaynağını analiz etme amacını taşımaktadır. Bu sebeple tez araştırması kapsamında Suriyelilerin yoğun olarak bulunduğu Ankara Önder Mahallesi'nde saha çalışması gerçekleştirilmiş, 15 Türk 15 Suriyeli olmak üzere toplam 30 kişilik katılımcı grubuyla yarı yapılandırılmış mülakat ve katılımsız gözlem yapılmıştır. Bu doğrultuda Suriyelilerin dil sorununu hala aşamadığı, geçim sıkıntısının bölgedeki Suriyeliler için büyük bir sorun haline geldiği, Türklerin Suriyelilerin kalabalık halde bulunmalarından hoşnut olmadıkları, Önder Mahallesi'ne Türklerin yabancılaştığının düşünülmesi ve Önder Mahallesi'nin getto bir görünüme sahip olmasının Suriyeli göçmenlerin Türkiye'ye sosyal uyumları açısından olumlu, Türklerin Suriyeli göçmenleri kabulü açısından olumsuz sonuçları olduğu tespit edilmiştir. Türkiye'deki sosyal uyum doğrultusunda gerçekleştirilen projelerin Suriyeli göçmenlerin ve Türk toplumunun karşılıklı olarak uyumlanma süreçlerine katkısı olduğu ancak hala yetersiz oldukları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Increasing migration movements after globalization have been perceived as a security threat for some countries, and migration policies have started to be shaped on the basis of citizens, not human-based. We see that some countries do not accept immigrants in ways that do not comply with the 1951 Geneva Convention, since it has been made the goal of protecting citizens' rights rather than protecting human rights. In this case, disproportionate distribution of immigrants, especially immigrants has led to a sudden rise in Turkey. Since migration deeply affects the entire social structure, the social cohesion process is of great importance for both immigrants and Turkish society. For this reason, it is of great importance to identify the points and deficiencies that prevent or damage the social adaptation process that may cause social maladjustment or even conflict. These processes were examined in the study. This study aims to examine the daily life experiences and network of relationships that shape the social adaptation processes of Syrian migrants and Turkish society, questioning the mutual social adaptation processes with Turkish society and analyzing the source of the problems. For this reason, within the scope of the thesis research, field work was conducted in Ankara Önder Quarter, where Syrians are concentrated, and semi-structured interviews and unattended observations were made with a total of 30 participants, 15 of whom were Turkish and 15 Syrians. In this respect, the Syrians language problems still stage, has become a major issue for Syrians in the region of livelihood, the Turks are not satisfied with the Syrians crowded state does, Leader neighborhood of Turks alienated from that thought and of having a ghetto view of the Leader neighborhood of Syrian refugees in Turkey in social It has been determined that there are positive results in terms of their adaptation and negative results in terms of accepting Syrian immigrants. Social cohesion projects carried out in accordance with the Syrians in Turkey and Turkish communities of immigrants to contribute to the rewiring process has been concluded that the mutual but still insufficient.