Meslek olarak akademisyenlikte etik tartışmalar üzerine nitel bir çalışma
A qualitative study on ethical debates in academician as a profession
  1. Tez No: 722438
  2. Yazar: AYKUT ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM SAĞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bireylerin sergilemiş oldukları davranışlar üzerinden etik tartışılmıştır. Çalışmada etik ve ahlak ilişkisi, etik ve özgürlük ilişkisi, özgürlük ve sorumluluk ilişkisi ifade edilmeye çalışılmıştır. Etik bir davranışın olabilmesi için bireyin özgür olması gerekmektedir. Bu özgürlük ise tercihte ortaya çıkmaktadır. Yani, kişi sınırsız anlamda özgür değil seçim yapma konusunda özgürdür. Seçim yaptıktan sonra ise bunun sorumluluğunu almalıdır. Sorumluluğu kişinin davranışlarının sonuçlarını üstlenmesi olarak ifade edebiliriz. Yapılan çalışmada akademisyenlik mesleğinin, mesleki etik bağlamında incelenmesi amaçlanmıştır. Akademisyenlik mesleğinin etik olarak önemini, akademisyenleri etkileyen unsurların neler olduğunu, akademisyenlerin kamusal hayatta görünür olmaları, çalıştıkları kurumla ve meslektaşlarıyla ilişkileri ve öğrencileriyle ilişkilerinin neler olduğu akabinde mesleklerini icra ederken yaşadıkları problemler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Onların kamusal hayatta etik olarak rolleri, günlük yaşamımızın bir parçası olan yeni medya da akademisyenlerin görünür olmaları, yeni medya ortamlarının kendi özgü bir kültür, bireylere ve topluluğa özgü yeni ilişki türleri ortaya çıkarması, sosyal medya da ne gibi problemlerle karşılaştıkları ortaya konularak aydınlatılmaya çalışılmıştır. Gözetim ve gözetim teknolojilerinin neler olduğunu bu konularda öğretim üyelerinin düşünceleri öğrenilerek yaşamış oldukları deneyimleri aktarılmıştır. Sosyal medyayı fayda amaçla kullanıp bu platformlardan kendi çalışmalarını paylaştıkları ve çok sayıda kişiye ulaştıkları görülmüştür. Sosyal medyada ki gözetim olgusunu fayda eksenli bir duruma getirerek öğretim üyeleri kullanmaktadır. Etik olarak akademisyenlerin sosyal medyada gördükleri problemler mahremiyet ve güvenlik kavramlarıyla açıklanmaya çalışılmıştır. Mahremiyet kişinin gizlilik durumudur ama sosyalizasyonun bir mahremiyeti olamayacağı vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ethics revised for display in it is discussed. Ethics and rules in the study, purpose and purpose. It should be selected for use by an ethical publisher. This freedom is in preference to choice. That is, you are free to choose, not free from the user perspective. Delivered after selection. How responsibility can be conceived as a design. Ethics is not desired in the profession of the preferred teaching profession. In case the academic profession is ethical, potential problems arise in the practice of their profession, with the view that among those who have to choose the candidates, the possible choices of the elections, their choices will be related to the institution and the plan, and the possibility.“The visibility of academics in the new media, which is a part of our lives, and the new media's unique culture, new and community-specific visibility will emerge with what problems they encounter in social media.”Information about what surveillance and technologies are, has been learned and transferred in a learnable way. Aiming social media is used on this platform where they can benefit from taking advantage of these platforms and are reachable in huge numbers. Those who want to provide an education to benefit from studying in social education. Ethically, to remain open to the US's social use problems with privacy and security. It is the design of privacy.