Alper Canıgüz'ün Oğullar ve Rencide Ruhlar romanının sözcük anlambilimi açısından incelenmesi
An Investigation of Alper Canıgüz's Novel Oğullar ve Rencide Ruhlar in terms of lexical semantics
  1. Tez No: 722469
  2. Yazar: ELİF BUSE PALAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİMET KARA KÜTÜKÇÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
Alper Canıgüz'ün romancılığı Türk Dili ve Edebiyatı içinde önemli bir yere sahiptir. Bu tezde, Alper Canıgüz'ün okurları üzerinde derin bir etki bırakan Alper Kamu karakterinin başkahraman olduğu Oğullar ve Rencide Ruhlar adlı romanı sözcük anlambilimi açısından incelenmiştir. Oğullar ve Rencide Ruhlar, ilk defa 2004 yılında basılmış olup 204 sayfadan oluşmaktadır. Bu çalışma, romanın İletişim Yayınları 25.baskısı ele alınarak hazırlanmıştır. Tez dört bölümden meydana gelmektedir. Çalışmanın giriş kısmında araştırma konusu, amacı, yöntemi, kapsam ve sınırı belirtilmiştir. Birinci bölümde Alper Canıgüz'ün hayatı ve edebî kişiliği hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde dil ve dil üzerine yapılan araştırmalardan bahsedilmiştir. Üçüncü bölüm ise anlambilime ayrılmış olup dilbilimsel anlambilimin modelleri sıralanmıştır. Dördüncü bölümde anlambilim kavramları sırasıyla açıklanıp bu kavramlar romandan örnekler verilerek desteklenmiştir. Verilen örneklerin zaman içindeki değişimleri parantez içinde açıklanmıştır
Özet (Çeviri)
Alper Canıgüz's novelism has an important place in the Turkish Language and Literature. In this thesis, Alper Canıgüz's novel“Oğullar ve Rencide Ruhlar”, in which the character of Alper Kamu, who left a deep impression on his readers, is the protagonist, is examined from the point of view of lexical semantics. Oğullar ve Rencide Ruhlar was first published in 2004 and consist of 204 pages. This study has been prepared by considering the 25th edition of the novel by İletişim Publications. This thesis consists of four parts. In the introductory part of the study, the subject, purpose, method, scope and limit of the research are indicated. In the fisrt part, information about the life and literary personality of Alper Canıgüz is given. In the second part, language and researches on language are mentioned. The third part is devoted to semantics and the model of linguistic semantics are listed. In the fourth part the concepts of semantics are explained respectively and theese concepts are supported by giving examples from the novel. The changes of the given examples over time are described in parentheses.