Alper Canıgüz'ün hayatı, sanatı ve romancılığı
Alper Canıgüz's his life art and novelism
- Tez No: 692857
- Danışmanlar: DOÇ. MUSTAFA AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu çalıĢmada Alper Canıgüz‟ün hayatı, sanatı ve romana bakıĢına dair bilgiler verilip romanlarının tema ve yapı bakımından incelenmesinden hareketle romancılığı ele alınmıĢtır. GiriĢ kısmı ve iki bölümden oluĢan bu çalıĢma Alper Canıgüz ve romanları üzerine yapılan ilk çalıĢmalardan olması sebebiyle bundan sonra yapılacak çalıĢmalara bir rehber olmayı amaçlamaktadır. ÇalıĢmanın ilk bölümünde yazarın hayatı, sanatı ve edebî kiĢiliğine dair bilgiler verilmiĢtir. Ġkinci bölümünde ise romanların olay örgüsü, kiĢiler, zaman, mekân, anlatım teknikleri ve temalar bakımından incelenmesi verilmiĢtir. Sonuç bölümünde ise çalıĢmada elde edilen verilerle çalıĢmanın amacı olan Canıgüz‟ün romancılığı ve yazın dünyasındaki yeri ortaya çıkarılmıĢtır.
Özet (Çeviri)
In this study, information about Alper Canıgüz's life, art and his perspective on novel is given, and his novelism is discussed by examining his novels in terms of theme and structure. This study, which consists of an introduction and two parts, aims to be a guide for future studies, since it is one of the first studies on Alper Canıgüz and his novels. In the first part of the study, information about the life, art and literary personality of the author is given. In the second part, the analysis of the novels in terms of plot, people, time, place, expression techniques and themes is given. In the conclusion part, the novelism of Canıgüz, which is the aim of the study, and its place in the literary world were revealed with the data obtained in the study