Alper Canıgüz'ün romanlarında söz varlığı
The vocabulary of Alper Canigüz's novels
- Tez No: 577781
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN ARICAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 270
Özet
Alper Canıgüz, günümüz yazarlarından biridir. Eser vermeye 2000 yılında başlayan yazarın, beş romanı bulunmaktadır. Alper Canıgüz sadece roman türünde eser vermiştir. Son romanını 2017 yılında çıkaran yazar, yazmaya devam etmektedir. Bu çalışmada Alper Canıgüz'ün beş romanı incelenmiş ve söz varlığı çıkarılmıştır. Yazarın romanlarında söz varlığı ögeleri olarak; atasözleri, deyimler, ikilemeler, kalıp sözler (ilişki sözleri), argolar, terimler, yabancı sözcükler tespit edilmiştir. Çalışmanın giriş kısmında dille ilgili kısa bilgi verildikten sonra, çalışmanın amacı, kapsam ve sınırı, yöntemi belirtilmiştir. Çalışma, iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Alper Canıgüz'ün hayatı ve eserleri incelenmiş, edebî kişiliği ortaya konmuştur. İkinci bölümde, Alper Canıgüz'ün romanlarında tespit edilen söz varlığı ögeleri incelenmiştir. Bu bölümde her başlıkta ilgili öge hakkında bilgiler verilmiştir. Ögeler, romanlardan alınan örnek cümlelerle ve sözlük anlamlarıyla desteklenmiştir. Ayrıca her öge sınıflandırılmış ve alt başlıklara ayrılmıştır. Bazı ögelerin romanlardaki kullanım oranları da belirlenmiştir. Elde edilen söz varlığı ögeleriyle ve yazarın üslubuyla ilgili çıkarımlar ortaya konmuştur. Sonuç bölümünde bu çalışmadan elde edilen bulgular değerlendirilmiştir. Bu bulgular üzerinden çalışmayla ilgili genel çıkarımlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Alper Canıgüz is one of the authors of today. He started to work in 2000 and has five novels. Alper Canıgüz produced works only in the genre of novels. The author, who published his latest novel in 2017, continues to write. In this study, five of Alper Canıgüz's novels were examined and vocabulary was extracted. As vocabulary elements in the author's novels; proverbs, idioms, dilemmas, stereotypes (relationship words), arguments, terms, foreign words were determined. After giving brief information about language in the introductory part of the study, the purpose, scope and limit of the study and the method are stated. The study consists of two parts. Birinci bölümde Alper Canıgüz'ün hayatı ve eserleri incelenmiş, edebî kişiliği ortaya konmuştur. In the second part, the elements of vocabulary identified in Alper Canıgüz's novels are examined. This section provides information about each item in each topic. The elements were supported with sample sentences and dictionary meanings taken from novels. In addition, each item is classified and sub-divided. The usage rates of some elements in the novels were also determined. The implications of the vocabulary elements and the style of the author were revealed. In the conclusion part, the findings obtained from this study were evaluated. Based on these findings, general conclusions about playing are made.