The performance management systems' transformation: From current to renewed approaches
Performans yönetimi sistemlerinin dönüşümü: Mevcut yaklaşımlardan yenilenen yaklaşımlara
- Tez No: 722506
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İDİL IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Örgüt Psikolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Örgütsel Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı, Performans Yönetim Sistemlerinin günümüz iş dünyasında nasıl uygulandıklarını içeren dönüşüm yolculuğunu İnsan Kaynakları profesyonelleri tarafından incelenerek anlamaktır. Performans yönetim sistemlerinin mevcut durumunu ve dönüşümün temel nedenlerini anlamak için bazı sorular ortaya çıkmıştır: Şirketlerin kullandığı mevcut sistemleri neydi? Süreçteki roller ve sorumluluklar nasıldı ve yöneticilerin ve çalışanların süreci sahiplenmesi nasıldı? İnsan Kaynakları profesyonelleri mevcut sistemi ve gelecekteki uygulamaları nasıl değerlendirmektedir? Bu doğrultuda, 10 İnsan Kaynakları profesyoneli ile yarı yapılandırılmış derinlemesine mülakatlar yapıldı. Görüşmelerden elde edilen nitel verileri analiz etmek için, tümevarıma dayanan niteliksel içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Bu çalışmanın bulguları, olumlu ve olumsuz etkileri, değişim yönetimi sırasındaki sorunlar ve yapıcı önerilerle uyum süreci ile Performans Yönetim Sistemleri Dönüşümünün genel olarak anlaşılmasına katkıda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to understand the transformation journey of Performance Management Systems in terms of how they are applied to today's business world through the examination of Human Resources (HR) professionals. There were several questions raised to understand their Performance Management Systems' current state and critical reasons for transformation: What was the current system is used by the companies? How were the roles and responsibilities within the process, and how was the managers' and employees' ownership?, How do HR professionals assess the current system and future implementations?. Accordingly, semi-structured in-depth interviews were done with 10 HR professionals. To analyze qualitative data from interviews, an inductive qualitative content analysis technique was used. The findings of this study contributed to a general understanding of Performance Management Systems' Transformation with its pros and cons, challenges during the change management, and adaptation process with constructive suggestions.