Performative aesthetics of climate activism in İstanbul
İstanbul'daki iklim aktivizminin performatif estetiği
  1. Tez No: 722512
  2. Yazar: BAHAR TOPÇU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ALPER AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez, yeni bir iklim rejiminde olduğumuzu kabul ederek, İstanbul'daki iklim protestolarının performatif pratiklerini iklim estetiğinin üç biçimi olan bilim, siyaset ve sanat üzerinden incelemektedir. Yeni iklim rejiminin 2015 Paris Anlaşması ve sonrasındaki politik gelişmelerle başladığını öne süren Bruno Latour'un üç forma ayırdığı iklim estetiği tarihsel ve kavramsal çerçevede sunulmuştur. İlgili kavramsal içerikler ayrı ayrı ele alınmış, ilgili pratikler de bu içerikler üzerinden incelenmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde, iklimin performatif estetiği açıklanarak; bilimsel, politik ve sanatsal içerikler sırasıyla paylaşılmaktadır. Ranciére'nin duyumsanır olanın estetiği üzerinden insan - dışı varlıklarla kurduğumuz ilişkinin iklim rejimindeki rolü tartışıldıktan sonra iklim estetiğinin bu üç farklı formunun Gezi Parkı direnişi sonrasında İstanbul'daki sanat ve iklim aktivizmi pratiklerinde nasıl kesiştiği değerlendirilmiştir. Yeni iklim rejiminde sanatın iklim kriziyle kurduğu ilişki, çalışmanın ikinci bölümünde somutlaştırılan pratikler üzerinden tartışılmıştır. Bu pratikler sırasıyla: 2019'da gerçekleşen 16. İstanbul Bienali,“Yedinci Kıta”, İstanbul Kadın Müzesi'nin“Bana Bırakacağınız Gelecek: Kız Çocukları ve İklim Krizi”sergisi ve Yokoluş İsyanı İstanbul'un“Hurdahaş”performansıyla 16. İstanbul Bienali protestosudur.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the performative practices of climate protests in Istanbul through three forms of climate aesthetics; science, politics and art, by recognizing that we are in a new climate regime. Conceptual contents were handled separately, and related practices were examined through this content. First of all, by explaining the performative aesthetics of the climate; scientific, political and artistic contents are shared respectively. After discussing the role of our relationship with non-human beings in the climate regime through Rancière's concept of aesthetics, how climate aesthetics intersect in art and climate activism practices in Istanbul after the Gezi Park resistance is evaluated. The relationship between art and the climate crisis in the New Climate regime is discussed through the practices embodied in the second part of the study. These practices are respectively: 16th Istanbul Biennial,“The Seventh Continent”,“Which Future Will You Leave Me: Girls and the Climate Crisis”exhibition and an activist performance by Extinction Rebellion Istanbul called“Hurdahaş”and the protest to the fossil fuel sponsorship in the 16th Istanbul Biennial.