The preservation of neutrality during World War II: Deterrence vs. appeasement
İkinci Dünya Savaşı döneminde savaş dışılığın korunması: Caydırmacılık ve yatıştırmacılık
- Tez No: 722511
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALİ TUĞTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada İkinci Dünya Savaşı döneminde tarafsızlık ve savaş dışılık durumları, ve küçük devletlerin maruz kaldıkları dayanılmaz baskılara rağmen savaş dışılıklarını korumak için kullandıkları yöntemler tartışılacaktır. Küçük devletler dostane büyük devletler tarafından müttefik olarak savaşa çekilebileceği gibi, düşman büyük devletler tarafından bağımsızlıkları aşındırılıp istila edilerek de savaşa dahil olabilirler. Teoride, bu durumların ikisi için de küçük devletlerin savaşın dışında kalmak için kullanabilecekleri iki yöntemleri mevcut: Ya güç gösterisi yaparak büyük devletleri caydırmayı deneyebilirler ya da büyük devletlerin taleplerini yerine getirerek onları yatıştırmayı. Fakat bu çalışma küçük devletlerin pratikte caydırmacılık ile savaş dışı kalmasının imkansız olduğunu, zor kullanma tehdidinin küçük devletlerin kullanabildiği bir koz olmadığını savunacak. Küçük devletlerin savaş dışılıklarını korumak için ellerinden gelen tek şeyin, kendilerini nişanına almış büyük devletlerin taleplerini yerine getirip onları yatıştırmak olduğu gösterilecek.
Özet (Çeviri)
This study explores neutrality during World War II over the examples of Switzerland and Turkey, and the means by which small states of Europe protected and preserved their status as non-belligerents in the face of immense pressure both from friendly Great Powers that sought to draw them into the war as allied co-belligerents and from hostile Great Powers that sought to undermine their independence and sovereignty and carry out a hostile invasion. Theoretically, a small state has two options to this end: She can either deter the Great Powers through a show of force, or she can appease them through concessions. This study argues, however, that in actual fact, it is completely impossible for a small state to prevent being dragged into the war through the threat of force, that is, through deterrence. Throughout the study it will be shown that a small state's only hope for staying out of the war is to appease the Great Powers that have taken an interest in them.