Okul öncesi dönem çocukların ebeveynlerinin babasavar annelik düzeyleriyle anne-babanın çocuğa yönelik ilgisi arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of the relationship between maternal gatekeeping levels and parental involvement of parents of preschool children
- Tez No: 722518
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ÖZDEMİR BECEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmanın amacı, okul öncesi dönem çocukların ebeveynlerinin babasavar annelik düzeyleriyle anne-babanın çocuğa yönelik ilgisi arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Okul öncesi dönem çocukların ebeveynlerinin babasavar annelik düzeyleriyle anne- babanın çocuğa yönelik ilgisi arasındaki ilişkisini inceleyen bu araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 4-6 yaş grubu çocuğu olan ebeveynler (412 anne ve 412 baba) oluşturmaktadır. Veri toplamak için“Demografik Bilgi Formu”,“Babasavar Annelik Ölçeği”ve“Çocuğa Yönelik Anne-Baba İlgisi Ölçeği”kullanılmıştır. Okul öncesi dönem çocukların ebeveynlerinin babasavar annelik düzeyleriyle anne- babanın çocuğa yönelik ilgisi arasındaki ilişkiyi ortaya koymak için korelasyon analizi yapılmıştır. Yapılacak istatistiksel analizler için parametrik ve nonparametrik testler uygulanmıştır. Analizler sonucunda,“Geleneksel Annelik”için kız çocukların lehine anlamlı bir fark tespit edilmiştir.“Geleneksel Annelik”ve“Babasavar Annelik”, annelerin eğitim düzeyine ve baba eğitim düzeyine göre, ilköğretim-ortaöğretim mezunları lehine istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılaşmaktadır.“Geleneksel Annelik”ve“Babasavar Annelik”, babaların çalışma saatine göre daha fazla çalışan babaların lehine anlamlı düzeyde farklılaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the relationship between the level of maternal gatekeeping of the parents of preschool children and the parental involvement towards the children. Relational screening model, one of the quantitative research methods, was used in this study, which examines the relationship between the level of maternal gatekeeping of the parents of preschool children and the parental involvement towards the children. It consists of parents (412 mothers and 412 fathers) with children aged 4-6 years attending pre-school education institutions.“Demographic Information Form”,“Maternal Gatekeeping Scale”and“Parental Involvement Towards Children Scale”were used to collect data. Correlation analysis was conducted to reveal the relationship between the levels of maternal gatekeeping of the parents of preschool children and the parental involvement towards the children. Parametric and nonparametric tests were applied for the statistical analyzes to be made. As a result of the analysis, a significant difference was found in favor of girls for“Traditional Motherhood”.“Traditional Motherhood”and“Maternal Gatekeeping”difference statistically in favor of primary-secondary education graduates according to the education level of the mothers and the education level of the fathers.“Traditional Motherhood”and“Maternal Gatekeeping”difference significantly in favor of fathers who work more according to fathers' working hours.