COVID-19 bağlantılı kaygının bireylerin pozitif ve negatif duyguları ile ilişkisi
The relationship of COVID-19 related anxiety with positive and negative emotions of individuals
  1. Tez No: 722526
  2. Yazar: BÜŞRA ÖZDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. FERİDE GÖKBEN HIZLI SAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
İnsanlık tarihinde çok sayıda önemli pandemi görülmüştür. 2019 yılı sonundan itibaren ise COVID-19 tüm insanlığı etkileyen bir pandemi olarak ortaya çıkmış ve bireylerin ruh sağlığını etkileyerek kaygıya, korkuya, belirsizliğe ve umutsuzluğa neden olmuştur. Bu araştırmada, bir salgın hastalık modeli olarak COVID-19'un sebep olduğu kaygının bireylerin pozitif ve negatif duygularına etkisinin ortaya konması amaçlanmıştır. Bu kesitsel araştırmaya, Marmara Bölgesinde ikamet eden 3121 kişi dahil edilmiştir. Veriler; Sosyodemografik Bilgi Formu, Salgın Hastalık Kaygı Ölçeği (SHKÖ) ve Pozitif ve Negatif Duygu Ölçeği (PNDÖ) ile çevrimiçi olarak toplanmıştır. Araştırmada katılımcıların cinsiyetleri, eğitim düzeyleri, meslekleri, yaşları, yaşadıkları yer, medeni durumları, COVID-19 salgını sürecinde son iki haftadır çalışma durumları, COVID-19 enfeksiyonu için kendilerinde veya birinci derece yakınlarında risk oluşturan kronik hastalık durumları sorgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
There have been many essential pandemics in human history. Since the end of 2019, covid-19 has emerged as a pandemic affecting all humanity and has affected the mental health of individuals, causing anxiety, fear, uncertainty, and hopelessness. This study, it is aimed to reveal the effect of anxiety caused by COVID-19 as an epidemic disease model on the positive and negative emotions of individuals. 3121 people residing in the Marmara Region were included in this cross-sectional study. Data; The Sociodemographic Information Form was collected online with the Epidemic Anxiety Scale (EAS) and the Positive and Negative Emotion Scale (PNES). Participants' gender, education level, occupation, age, place of residence, marital status, working status for the last two weeks during the COVID-19 epidemic, and chronic disease conditions pose a risk for COVID-19 infection in themselves, or their first-degree relatives were questioned.