An ecocritical analysis of human-others and nature-others in popular animated fantasy series
Popüler fantastik animasyon dizilerinde insan-ötekiler ve doğa-ötekiler'in ekoeleştirel analizi
- Tez No: 722533
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. COLLEEN BEVIN KENNEDY KARPAT, YRD. DOÇ. DR. JOSHUA CONSTANTIN BARTLETT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve Görsel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medya ve Görsel Çalışmalar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu tez, popüler fantastik animasyon dizilerinde insan Ötekiler ve doğa Ötekilerin temsillerini ekoeleştirel bir bakış açısıyla ve ekofeminist bir yaklaşımla incelemektedir. Bu tezde araştırılan beş animasyon dizisi, She-Ra and the Princesses of Power (2018-2020), Kipo and the Age of Wonderbeasts (2020), Disenchantment (2018-), Wizards (2020), ve The Dragon Prince (2018-), tümü fantastik metinler olsa da, çoğu toplumda 'Öteki' olarak adlandırılan karakterlerin etrafında şekillenen çevreye duyarlı hikayelere sahiptir. Bu marjinalleştirilmiş Ötekiler, her zaman kendi gerçekliğimizden bildiğimiz Ötekiler olarak değil, fantastik türünden beklenildiği gibi, efsanevi yaratıklar ve insansılar olarak sunulur. Bu çalışma, bu beş fantastik animasyon dizinin karakter tasarımlarını, mekanlarını ve anlatılarını yakın okuma metodu aracılığıyla hem insan Ötekilerin hem de doğa Ötekilerin seslerinin duyulduğu ve netleştirildiği yeni alanlar keşfetmeyi ve ortaya çıkarmayı amaçlar.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the representations of human-Others and nature-Others in popular animated fantasy series from an ecocritical perspective, and with an ecofeminist approach. The five animated series this thesis investigates, She-Ra and the Princesses of Power (2018-2020), Kipo and the Age of Wonderbeasts (2020), Disenchantment (2018-), Wizards (2020), and The Dragon Prince (2018-), while all being fantasy texts, have environmentally conscious stories that revolve around characters who are framed as Others in most societies. These marginalized Others, as expected from the fantasy genre, are not always presented as Others we know from our reality, but as mythical creatures and humanoids. Through a close reading of the character designs, settings, and the narratives of these five animated fantasy series, this study aims to explore and uncover new territories where the voices of both human-Others and nature-Others are heard and made clear.