Doğa temalı çocuk edebiyatı eserlerinde ekoeleştirel üslup
Ecocritical style in nature-themed children's literature works
- Tez No: 942311
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDA NUR KARAKUŞ AKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Ekoeleştiri ile çocuk edebiyatı arasındaki kesişim noktasına odaklanan bu tez çalışmasında, T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hazırlanan Ortak Evimiz Dünya hikaye setinden alınan doğa temalı on kurmaca metin incelenmiştir. Araştırmada ekolojik sorunların, insan-doğa ilişkisinin ve ekolojik etik değerlerin çocuklara nasıl aktarıldığı ve bu anlatıların hangi üslup özellikleriyle şekillendiği değerlendirilmiştir. Nitel araştırma deseninde içerik analizi yöntemiyle yürütülen çalışma, bazı metinlerde doğanın edilgen bir fon unsuru olarak kaldığını, bazı metinlerde ise anlam kurucu ve etkin bir öge olarak kurgulandığını ortaya koymaktadır. Bu bağlamda çocuk edebiyatının ekolojik duyarlığı ve ekolojik farkındalık kazandırmadaki potansiyeline dikkat çekilmekte; ekoeleştirel okumanın çocuk edebiyatına uyarlanabilirliğinin ve gerekliliğinin altı çizilmektedir. Çalışma, Türk çocuk edebiyatı alanında ekoeleştiri eksenli değerlendirmelere özgün bir katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Focusing on the intersection of ecocriticism and children's literature, this thesis analyzes ten nature-themed fictional texts selected from the Ortak Evimiz Dünya storybook set published by the T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı. The study examines how ecological issues, the human–nature relationship, and environmental ethics are conveyed to children, as well as the stylistic features through which these themes are expressed. Conducted using a qualitative research design and content analysis method, the study reveals that while nature remains a passive backdrop in some texts, it is constructed as an active and meaning-generating element in others. In this context, the potential of children's literature to promote environmental sensitivity and ecological awareness is underscored, along with the relevance and necessity of applying ecocritical reading practices to children's books. The study ultimately aims to offer an original contribution to ecocriticism-oriented evaluations within the field of Turkish children's literature.