The mediating role of corporate social responsibility perception on the relationship between organizational commitment and job performance
Örgütsel bağlılık ve iş performansı arasındaki ilişkide kurumsal sosyal sorumluluk algısının aracı rolü
- Tez No: 722532
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN AĞLARGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Kurumsal sosyal sorumlukla ilişkili konular farklı alanlarda uzun zamandır çalışılmaktadır. Fakat kurumsal sosyal sorumluğun iç paydaşlar tarafından nasıl algılandığı oldukça kısıtlı sayıda araştırmacı tarafından çalışılmıştır. Bu nedenle, sosyal kimlik kuramı ve paydaş kuramlarından hareketle bu çalışmada kurumsal sosyal sorumluluk algısının örgütsel bağlılık ve iş performansı arasındaki ilişkide aracılık etkisi Nijerya bankacılık sektöründe araştırma konusu yapılmaktadır. Çalışma kapsamında yürütülen kapsamlı literatür taramasının ardından üç bölümden oluşan bir anket aracılığıyla banka çalışanlarından veri toplanmıştır. Toplam olarak 300 anket dağıtılmış, fakat 208 geçerli anket araştırma sürecinde analiz edilmiştir. Araştırma bulguları kurumsal sosyal sorumluluk algısının örgütsel bağlılık ve iş performansı arasındaki ilişkide aracı etkisi olmadığını göstermektedir. Fakat elde edilen sonuçlar örgütsel bağlılık ve kurumsal sosyal sorumluluk arasında olumlu ilişki olduğuna işaret etmektedir. Ayrıca, çalışanların performans düzeyiyle sosyal ve sosyal olmayan paydaşlara, çalışanlara ve müşterilere ilişkin kurumsal sosyal sorumluluk algısında doğrudan ilişki saptanmış, bu ilişki devlete yönelik kurumsal sosyal sorumluluk algısında görülmemiştir. Çalışmanın sonuç bölümünde örgüt yöneticileri ve iç paydaşlar açısından uygulamaya dönük çıktılar ve gelecekte bankacılık sektöründe örgüt geliştirme faaliyetlerine ilişkin öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Topics about corporate social responsibility CSR had been studied over a few decades and in a variety of disciplines. Nonetheless, just a few academic researchers have examined the relationship between CSR perception with the frequently overlooked internal stakeholder. For this reason, using social identity theory and stakeholder theory, the current research tries to explore and theoretically understand the mediating role of corporate social responsibility perception on the relationship between employee organizational commitment and job performance in the Nigerian banking industry. After a comprehensive assessment of past and relevant literature, three sets of self-administered questionnaires were used as a research instrument for the collection of data from the bank's employees. A total number of 300 copies of questionnaires were distributed: 208 valid questionnaires for analysis. The findings did not support a significant mediating effect of CSR perception on the relationship between organizational commitment and job performance. However, the results obtained observed a positive relationship between CSR activities and organizational commitment. Further, results indicate that there is a direct link between employee job performance and 'CSR toward social and non-social stakeholders', 'CSR toward employees' and 'CSR toward customers', but no relationship was identified with 'CSR toward government'. The findings of the study provide important practical implications for organizational management, internal stakeholders, while also suggesting new areas for future research, particularly in the field of organizational development in the banking sectors.