COVID-19 pandemisi döneminde sağlık çalışanlarının kaygı ile depresyon düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Research of the relationship between anxiety and depression level of healthcare workers during the COVID-19 pandemic period
  1. Tez No: 722551
  2. Yazar: YAHYA AKYILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
SARS virüsüyle benzerliği sebebiyle SARS-Cov-2 adı verilen, Aralık 2019'da Çin'in Wuhan bölgesinde görülen bir virüs, bu bölgede başlayıp bütün dünyayı etkisi altına alarak bir pandemi haline dönüşmüştür. Daha sonra Covid-19 özel adıyla anılan bu virüsün yarattığı salgının, birinci elden kucaklayıcısı sahada bulunan sağlık çalışanlarından oluşmaktadır. Sağlık çalışanları, salgınla mücadelede en önemli meslek grubunu oluşturduğu için üzerinde durulması ehemmiyet kazanan bir gruptur. Bu meslek grubunun salgın sebebiyle depresyona ve kaygıya sürüklenmesi oldukça muhtemeldir. Bu çalışma, salgın döneminin en fazla hassasiyet gösterilmesi gereken grup olan sağlık çalışanlarının depresyonları, kaygıları ve depresyon ile kaygıları arasındaki ilişkiyi başka değişkenlerle birlikte incelemeyi amaçlamaktadır. Sağlık çalışanlarının kaygı ve depresyonları cinsiyet, medeni durum, maaş, meslekte geçirilen süre, branş, salgının sebep olduğu maddi kayıp, salgın sebebiyle barınma biçimindeki zorunlu değişiklik ve daha önce alınmış psikolojik bir rahatsızlık tanısının olup olmaması gibi değişkenlerle birlikte incelenmiştir. Araştırma, İstanbul ilinden rasgele olarak 338 katılımcının katılımıyla gerçekleşmiştir. Katılımcılardan Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ve kişisel bilgi formu aracılığıyla veriler toplanmıştır. Veriler Statistical Package for the Social Science (SPSS) yardımı ile analiz edilmiştir. Elde edilen verilerin analizi sonucunda pandemi döneminde sahada bulunan sağlık çalışanlarının depresyonları ve kaygıları arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Özellikle bekar, çocuksuz, nispeten daha düşük maaşa sahip, salgın sebebiyle maddi kayıp yaşamış ve salgın sebebiyle yaşam alanlarını değiştirmek zorunda kalmış sağlık çalışanlarının hem depresyon hem de anksiyete puanları diğer katılımcılara oranla daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
A virus called SARS-Cov-2 due to its similarity with the SARS virus, which was seen in the Wuhan region of China in December 2019, started in this region and turned into a pandemic by taking the effect of the whole world. The first-hand addressees of the epidemic created by this virus, which was later known as Covid-19, were healthcare workers in the field. Health workers are a group that is important to focus on, as they constitute the most important occupational group in the fight against the epidemic. It is very likely that this occupational group will be dragged into depression and anxiety due to the epidemic. This study aims to examine the depression, anxiety, and the relationship between depression and anxiety of health workers, who are the group that should be most sensitive during the epidemic period, together with other variables. Anxiety and depression of health workers were examined together with variables such as gender, marital status, salary, time spent in the profession, branch, financial loss caused by the epidemic, compulsory change in the form of accommodation due to the epidemic, and whether there was a previous diagnosis of psychological disorder. The research was carried out with the participation of 338 participants randomly from Istanbul. Data were collected from the participants by means of Beck Anxiety Inventory (BAI), Beck Depression Inventory (BDI) and personal information form. The data were analyzed with the help of the Statistical Package for the Social Science (SPSS). As a result of the analysis of the data obtained, a positive and significant relationship was found between the depression and anxiety of the health workers in the field during the pandemic period. Both depression and anxiety scores of healthcare workers who were single, childless, experienced financial loss due to the epidemic and had to change their living spaces due to the epidemic were found to be higher than the other participants.